Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ropny tanker
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Ilustračná foto: Ropný tanker. Zdroj: Flickr.com / 陈霆 (licencia Creative commons)
28. marca 2011 Plyn a ropa od Energia.skTASR

Britská BP zastavila spoluprácu s líbyjskou ropnou firmou Tamoil

„V tejto chvíli so spoločnosťou Tamoil nespolupracujeme,“ uviedol v piatok (25.3.) hovorca s tým, že medzinárodné sankcie jasne hovoria o spolupráci s líbyjskými firmami. Vyhlásenie „force majeure“, teda neplnenie kontraktov v dôsledku vyššej moci, sa bude vzťahovať na všetky ropné produkty dodávané líbyjskou firmou.

Podľa zdrojov z ropného trhu, väčšina zahraničných firiem prestala spolupracovať s firmou Tamoil, ktorú kontroluje líbyjská vláda, aj keď medzinárodné sankcie priamo túto spoločnosť nespomínajú. Na to poukazuje aj samotná Tamoil, podľa ktorej sa jej sankcie netýkajú a krok BP sa rozhodla napadnúť na súde v Nemecku.

Podľa analytikov však firmy uvažujú do budúcnosti. „Viacero spoločností s Tamoilom už neobchoduje, keďže sa obávajú určitých sankcií v budúcnosti,“ uviedol zdroj z ropného trhu. „V Holandsku napríklad veľké ropné firmy odmietajú zásobovať čerpacie stanice Tamoilu,“ dodal.

Podľa obchodníkov, s ropou by totiž v budúcnosti mohli sankcie zahrňovať aj produkciu rafinérií Tamoilu v Nemecku, Taliansku a vo Švajčiarsku, ako aj distribučná sieť firmy v Holandsku, informovala agentúra Reuters.

TASR, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.