Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
9. júna 2010 Plyn a ropa od Energia.skSITA

British Petroleum o energetickom trhu za rok 2009

Aj napriek pretrvávajúcim problémom BP v Mexickom zálive spoločnosť predstavila výročnú správu o stave a trendoch svetového trhu s ropou a zemným plynom. Správa pre rok 2009 potvrdila pokles dopytu po rope. Za rok 2009 padol dopyt o 1,2 milióna barelov za deň, čo je zároveň aj najväčší pokles od roku 1982. Najväčší dopyt po rope bol v USA, ktorý predstavoval 21% celosvetového dopytu. Takmer rovnakú spotrebu dosiahol aj celá Eurázia. Klesajúci trend v dopyte sa odzrkadlil aj na produkcii ropy, ktorá klesla o 2 milióny barely za deň, resp. o 2,6% v porovnaní s rokom 2008.

Potvrdené rezervy ropy sa pohybujú na úrovni 1,33 biliard barelov, čo je o 700.000 miliónov barelov viac ako v roku 2008. Až 56% všetkých svetových zásob vlastnia štáty z oblasti Blízkeho východu. Najväčšie zásoby zemného plynu má aj naďalej Rusko a predstavujú 24% celkovej svetovej zásoby.

Klesajúce štatistiky sa ukázali aj na trhu so zemným plynom. Svetová produkcia klesla v porovnaní s rokom 2008 o 2,1%. Najväčší prepad zaznamenala Ruská Federácia (-12,2%) ale aj Európska únia (-9,2%). O rovnaké percento klesla aj svetová spotreba a to aj napriek výraznejšie klesajúcej cene za meter kubický zemného plynu.

V porovnaní s ropou a zemným plynom bol podľa štatistiky BP rok 2009 rokom obnoviteľných zdrojov energie. Inštalovaná kapacita fotovoltaických článkov vzrástla za jeden rok až o 47%. Aj veterná energetika zaznamenala medziročný nárast 31%. Pozitívne čísla priniesli aj štatistiky z oblasti produkcie emisií CO2. Tie v porovnaní s rokom 2008 klesli o 1,1%, pričom v EÚ bol pokles 6,4%.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.