Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Uhoľná baňa Kellingley Colliery - UK Coal
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Uhoľná baňa Kellingley Colliery. Foto: UK Coal
12. mája 2016 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

Británia sa po prvý raz v histórii zaobišla bez elektriny z uhlia

Výroba elektriny z uhlia vo Veľkej Británii na krátku chvíľu utíchla. Tamojší prevádzkovateľ prenosovej siete spoločnosť National Grid potvrdil, že v utorok (10. mája) od polnoci do štvrtej hodiny rannej nebola v prevádzke žiadna elektráreň, ktorá spaľuje uhlie. Od výstavby prvého tepelného zdroja v roku 1882 sa elektrina z uhlia stala stabilným prvkom britskej elektrizačnej sústavy.

Analytik Jon Ferris z Utilitywise označil absolútnu absenciu uhlia vo výrobe elektriny v Británii za „zmenu paradigmy“. Ako zhodnotil pre noviny The Telegraph, podobná situácia by bola ešte pred dvoma rokmi len ťažko predstaviteľná.

Prepad konkurencieschopnosti paliva zapríčinila uhoľná daň a nízke ceny plynu na veľkoobchodnej burze, ale aj dotovanie obnoviteľných zdrojov, najmä vetra. Viaceré tepelné elektrárne si preto na letné mesiace naplánovali nútenú údržbu.

V pondelok (9. mája) navyše bojovala Británia s nedostatkom elektriny. Séria neplánovaných výpadkov v kombinácií s očakávanými odstávkami a slabšej produkcii z vetra spôsobila, že operátor sústavy National Grid bol donútený vyzvať domácich výrobcov, aby v kritickom čase od 19:00 do 21:30 dodali do siete viac elektriny. Naposledy sa k podobnému kroku odhodlal v roku 2008.

Otázkou je, ako sa s podobnými situáciami Londýn vysporiada pri slabnúcej pozícii uhlia. Pritom v roku 2013 išlo o najväčší zdroj elektriny v krajine. O rok neskôr sa podľa oficiálnych údajov ministerstva toto palivo podieľalo na výrobe 30 % elektriny, v tesnom závese nasledované zemným plynom. Pätina elektriny pochádza z jadra. Približne 19 % elektriny vyprodukovali obnoviteľné zdroje.

Do budúcnosti ale Británia so spaľovaním uhlia nepočíta. Vládny kabinet rozhodol, že najšpinavší fosílny zdroj elektriny vymizne z energetického mixu do roku 2025.

Koncom vlaňajška Británia skoncovala aj s podzemným dobývaním uhlia. Po polstoročí prevádzky ukončila svoju činnosť uhoľná baňa Kellingley Colliery v grófstve North Yorkshire. Odhaduje sa, že pod zemou zostane nevyťažených 30 miliónov ton uhlia. V prevádzke ostáva iba niekoľko povrchových baní.

© energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.