Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
zakony
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Flickr.com/limaoscarjuliet (licencia Creative Commons)
12. augusta 2010 Ostatné od Energia.skSITA

Británia: Firmy s veľkou energetickou spotrebou sa musia registrovať

Podnikateľov vo Veľkej Británii straší „zelená daň”. Podľa vládnej iniciatívy Carbon Reduction Commitment sa musí každá spoločnosť zaregistrovať, ak dosiahne spotrebu elektriny vyššiu ako 6 tis. MWh ročne. Nedodržanie termínu môže vyjsť podnikateľov draho, vláda hrozí vysokými pokutami.

Ministerstvo pre energetiku a klimatické zmeny čelí pre schému silnej kritike. Dôvodom je nízka informovanosť zo strany podnikateľského sektora. Veľa podnikov dokonca stále netuší o jej existencii, dopĺňa Telegraph. „Uznávam, že pôvodná komplexnosť mohla odstrašiť niektoré organizácie. Chcem preto počuť návrhy, ako schému do budúcnosti zjednodušiť,“ povedal Greg Barker z ministerstva.

Carbon Reduction Commitment (CRC) je britský národný program pre zníženie tvorby emisií. Má byť finančným stimulom pre redukciu energetickej spotreby firiem. Podniky s najlepšími výsledkami získajú finančnú podporu. Financovať sa bude z pokút uvalených na podniky s najhoršími výsledkami, vysvetľuje Telegraph.  Program vznikol ešte počas vlády labouristov. Implementácia prebieha za pôsobenia novej vlády.

Súčasťou CRC je vlastná schéma obchodovania s emisiami skleníkových plynov. Od apríla 2011 vzniká firmám povinnosť nakupovať emisné povolenky za každú tonu CO2, ktorú vyprodukujú. Pre spoločnosti so spotrebou 6 tis. MWh by to znamenalo ďalšie náklady v sume až 38 tis. britských libier ročne, uzatvára Economic Voice.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.