Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
veterne turbiny+duha
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Ilustračná snímka: Veterné turbíny. Foto: SITA/AP Photo/Sandy Huffaker.
13. marca 2012 Jadrová energia od Energia.skSITA

Británia chce údajne do energetického cieľa EÚ presadiť namiesto OZE jadro

Európska únia sa zaviazala, že do roku 2020 bude produkovať 20 % elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov. Ukazuje sa však, že dosiahnuť tento cieľ expanziou „zelených“ zdrojov, teda veternej a slnečnej energie, bude nielen technicky obtiažne, a predovšetkým veľmi nákladné. Mnoho krajín ako Španielsko, Nemecko i aj Česko preto už výrazne obmedzilo podporu najnákladnejšieho zdroja, ktorým je fotovoltaika.

Británia vzhľadom na svoju klímu sa chce spoliehať hlavne na veternú energiu a terajšia vláda prevzala plán labouristov na rozsiahlu výstavbu veterných fariem. Ten ale niekoľko kritikov pokladá za megalomansky a nerealizovateľný. Množia sa tak protesty proti výstavbe veterných turbín, ktoré podľa demonštrantov ničia tvár krajiny, zabíjajú vtáky a zvyšujú účty za elektrinu.

Podľa štúdie profesora Edinburgskej univerzity Gordona Hughesa by vládny program veternej energie stál spotrebiteľa do konca desaťročia 120 miliárd libier, teda desaťnásobok výstavby plynových elektrární s rovnakým výkonom. Prechodom na vietor by sa pritom znížili emisie skleníkových plynov len o 2,8 %, pretože by ich museli podporovať záložnými plynovými zdrojmi.

„Británia predpokladá, že v najbližších rokoch budú medzi sebou navzájom súťažiť nízkoemisné technológie ako obnoviteľné zdroje, jadrová energia alebo zachytávanie a ukladanie oxidu uhličitého. Z toho dôvodu nemôžeme podporiť ciele pre obnoviteľné zdroje do roku 2030,“ uvádza sa v dokumente, ktorý unikol do médií. Nejaký cieľ pre rok 2030 by sa však mal podľa materiálu stanoviť, avšak malo by zrejme ísť o cieľ pre nízkoemisnú či bezemisnú energiu a nie len o OZE.

Zdroj: ČTK, energia

Ilustračná snímka: SITA/AP Photo

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.