Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Obnovitelné zdroje energie elektromobilita dotácie ministerstvo hospodarstva
Foto: ilustračné, GettyImages
5. októbra 2021 Obnoviteľné zdroje OZE od Energia.skSITA

Británia by chcela využívať všetku elektrinu z obnoviteľných zdrojov do roku 2035

Jedinou cestou k posilneniu britskej energetickej bezpečnosti je energia bez uhlíka, ktorá je vyrobená v tejto krajine,“ vyhlásil britský minister pre podnikanie a energie Kwasi Kwarteng.

Premiér Boris Johnson zase povedal, že verí v to, že sa Veľká Británia dostane do polovice ďalšieho desaťročia k „výrobe úplne čistej energie“, čo zahŕňa obnoviteľné zdroje aj jadrovú energiu.

Ukončenie využívanie uhlia

Veľká časť britskej energie pochádza z obnoviteľných zdrojov. Krajina už vo veľkom ukončila využívanie uhlia, no stále zostáva závislá na zemnom plyne. Rastúce ceny plynu na celom svete zvyšujú účty za energiu miliónom ľudí v Británii, pripomína agentúra AP

Výhodou je, že to bude znamenať, že Spojené kráľovstvo nebude prvýkrát závislé od uhľovodíkov pochádzajúcich zo zámoria so všetkými rozpormi v cenách uhľovodíkov a rizikom, ktoré predstavuje pre vrecká ľudí a pre spotrebiteľa,“ skonštatoval Johnson na výročnom zjazde jeho strany v Manchestri.

Sklamaný je zo záväzku voči jadrovej energii

Hlavný vedec britského Greenpeace Doug Parr privítal „uvedomenie si“ britskej vlády, že „plyn je potrebné odstrániť z elektrickej sústavy“, ale dodal, že je sklamaný z pokračujúceho záväzku voči jadrovej energii.

Johnson sa usiluje vylepšiť zelené záväzky Spojeného kráľovstva pred nadchádzajúcim klimatickým samitom OSN v škótskom Glasgowe, ktorý sa bude konať koncom októbra.

Ako hostiteľ sa britský premiér snaží dosiahnuť, aby ďalší svetoví lídri zvýšili svoje prísľuby znižovania skleníkových plynov, aby svet mohol udržať globálne otepľovanie na úrovni 1,5 stupňa Celzia v porovnaní s predindustriálnou érou.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.