Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
4. júna 2015 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Bridlicová revolúcia v Európe nebude, uviedol šéf plynárenskej únie

„Nemôžeme opakovať (americkú skúsenosť) v Európe,“ uviedol Jerome Ferrier. Dodal, že „politici váhajú prijať rozvoj (ťažby z) bridlíc.“

Šéf IGU stanici povedal, že rozvoj bridlicového plynu naráža na odpor v Británii a v Poľsku a v „žiadnom prípade“ nenastane vo Francúzsku. Iné krajiny, vrátane Nemecka, Rumunska a Bulharska, uvalili moratóriá na kontroverznú technológiu zvanú hydraulické frakovanie, ktoré sa používa k ťažbe bridlicových hornín.

Podľa Ferriera je „škoda“, že sa možnosť ťažby plynu z bridlíc skúmať nebude. „Budúcnosť plynu (ale) nezávisí na bridlicovom plyne – konvenčného plynu je dostatok na viac než storočie,“ tlmočil BBC na medzinárodnej plynárenskej konferencii v Paríži.

Vyslovil sa zároveň pre určovanie cien uhlíka, ktoré by obmedzili využitie uhlia. Pri jeho spaľovaní vzniká veľké množstvo oxidu uhličitého, s ktorým sa spája globálne otepľovanie. Európska komisia v roku 2005 zaviedla systém obchodu s emisnými povolenkami s cieľom znižovať objem vypustených skleníkových plynov. Na znižovanie emisií ale tento systém nemal vplyv, predovšetkým preto, že cena uhlíka je príliš nízka, podotklo BBC.

Pre stanovenie ceny uhlíka na celosvetovej úrovni sa tento týždeň vyslovili veľké európske ropné a plynárenské spoločnosti ako Statoil alebo Total. Vlády vyzvali, aby stanovili globálnu cenu emisií uhlíka. To by podľa agentúry Reuters mohlo dramaticky zmeniť podiely uhlia a zemného plynu v energetickom mixe.

Veľké americké energetické firmy sa ale k iniciatíve nepripojili. Šéf ťažobného gigantu ExxonMobil Rex Tillerson v utorok poukázal na to, že emisie oxidu uhličitého v USA klesajú, hoci ceny uhlíka sa v krajine nestanovujú.

Za nižšími emisiami stojí čistejší bridlicový plyn, ktorý nahrádza uhlie, napísalo BBC. Podľa šéfa IGU Ferriera ale k takémuto vývoju v Európe nedôjde.

ČTK, energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.