Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
vodna priehrada
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
vodná priehrada Foto: Flickr.com/The Zion View (licencia Creative Commons)
30. augusta 2012 Obnoviteľné zdroje OZE od Energia.skSITA

Brazílsky najvyšší súd povolil výstavbu obrej priehrady v Amazónii

Súd svojím rozhodnutím zvrátil zákaz výstavby, ktorý vydal súd nižšej inštancie začiatkom augusta. Priehrada Belo Monte je budovaná v oblasti, kde žijú komunity pôvodného obyvateľstva. A nižší súd požadoval, aby sa s nimi najskôr uskutočnili konzultácie. Upozornil, že vláda fakticky s indiánskymi kmeňmi, ktorých územie má voda zdvihnutá priehradou zaplaviť, nerokovala.

Najvyšší súd v súvislosti so svojím verdiktom však na svojich webových stránkach podľa AP uviedol, že toto rozhodnutie môže byť zrevidované potom, čo uskutoční „podrobnejšiu analýzu podkladov prípadu”.

Ochrancovia prírody a aktivisti za práva domorodcov kritizujú výstavbu priehrady poukázaním na to, že bude ničiť divokú prírodu i zdroje živobytia pre 40.000 ľudí obývajúcich oblasť, ktorá má byť zatopená.

Brazílska vláda oponuje, že priehrada poskytuje obnoviteľnú energiu a tým aj pomôže brazílskemu hospodárstvu. Priehrada s inštalovaným výkonom 11.000 MW by mala posilniť energetickú sebestačnosť Brazílie a obmedziť jej závislosť na spaľovaní fosílnych palív, zdôrazňuje.

V prípade dostavby sa priehrada Belo Monte stane treťou najväčšou vodnou elektrárňou na svete. Jej vybudovanie schválil parlament v roku 2005.

„Brazílsky parlament musí vziať do úvahy stanovisko pôvodného obyvateľstva. Zákonodarcovia môžu dať súhlas (s výstavbou) iba v prípade, že s projektom budú súhlasiť miestni obyvatelia,” uviedol súd nižšej inštancie.

Brazílske úrady uvádzajú, že sú pripravené investovať až miliardu amerických dolárov na podporu indiánskych spoločenstiev, ktoré sa budú musieť kvôli stavbe odsťahovať z terajších sídiel.

ČTK, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.