Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
2. decembra 2013 Jadrová energia od Energia.skTASR

Brazília začína realizovať obmedzený program jadrovej energetiky

Brazília vidí východisko zo situácie v rozvoji jadrovej energetiky. Na výrobe elektrickej energie majú jadrové bloky Agra I a Agra II podiel 3 %. Do roku 2030 sa predpokladá jeho vzostup na 10 %. Dovtedy by sa malo uviesť do prevádzky najmenej osem blokov.

V Brazílii sa skončilo dlhoročné moratórium, ktoré zastavilo prípravu a realizáciu nukleárnych energetických projektov. Konkrétne sa intenzívne pracuje na príprave výstavby bloku Angra III v pobrežnom meste Angra dos Reis, ktoré leží 150 kilometrov južne od Rio de Janeiro. Na sieť by ho mali pripojiť v roku 2018. Pre získanie inštalovaného výkonu 1405 megawattov sa budú musieť vynaložiť štyri miliardy eur.

Blok Angra III má dlhú históriu. Začali ho plánovať ešte v roku 1975 počas vojenskej diktatúry. Niektoré strojárske diely pre reaktor prišli na miesto montáže už pred 26 rokmi. Brazílsky investor Electronuclear však ubezpečuje, že sú v úplnom poriadku, lebo celý čas sa starostlivo zabezpečovala ich ochrana pred všetkým nepriaznivými vplyvmi.

Perspektívy rozvoja jadrovej energetiky v Brazílii zostanú však silno limitované. V daždivých rokoch dosahuje podiel 200 hydroelektrární na výrobe elektriny až 90 %. Ale v suchých obdobiach obmedzujú svoju výrobu, čo sa prejavuje v znižovaní dodávok energie priemyslu, úradov a domácností. Situácia sa stáva dramatickejšou aj preto, lebo spotreba elektrickej energie v Brazílii stúpa medziročne o 3 až 4 %.

Brazília má na rozvoj jadrovej energetiky aj ďalší nevyhnutný predpoklad. Experti z nadácie Getulio Vargas odhadujú jej vyťažitelné zásoby uránu na 310.000 ton. A v podzemí ho môže mať ešte aspoň 800.000 ton. Ak by sa ich podarilo dokázať, Brazília by sa v tomto nerastnom bohatstve presunula zo siedmej pozície na druhú, hneď za Austráliu.

Copyright © TASR 2013

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.