Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Protest - Brazila-SITA
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Ilustračná snímka: Protest miestnych obyvateľov proti výstavbe priehrady Belo Monte v Amazónii. Foto: SITA/AP Photo/Eraldo Peres
30. septembra 2011 Obnoviteľné zdroje OZE od Energia.skSITA

Brazília: Súd zastavil projekt hydroelektrárne v Amazónii

Realizáciu projektu však podpore vláda, podľa ktorej by hydroelektráreň podporila rast brazílskej ekonomiky. Tamojšia vláda sa v čo najkratšom čase plánuje proti verdiktu odvolať. Priehrada Belo Monte s výkonom 11.000 MW má byť treťou najväčšou vodnou elektrárňou na svete. Podľa federálneho sudcu Carlosa Eduarda Martinsa by ale mohla narušiť rybolov pôvodných obyvateľov v povodí amazonského prítoku. Preto súd nariadil prerušiť stavebné práce. Konzorcium Norte Energia, ktoré stavia vodné dielo, uviedlo, že doposiaľ nebolo o rozhodnutí súdu informované.

Brazílska vláda považuje výstavbu priehrady i elektrárne za nevyhnutnú, pretože by mohla  pomôcť  uspokojiť energetické potreby krajiny. Prvá turbína novej elektrárne by mala byť v prevádzke už v roku 2015 a posledná by mala začať fungovať v roku 2019. Väčšie priehrady budú vraj už len v Itaipú, tiež na území Brazílie, o výkone 14.000 MW a San-sia Ta-pa v Číne o výkone 18.000 MW.

Kabinet tvrdí, že hydroelektráreň bude slúžiť ako zdroj čistej obnoviteľné energie. Priehrada však zaplaví 500 km2 územia, na žije 20.000 až 40.000 obyvateľov. Vlada tvrdí, že presťahovať bude treba len 16.000 ľudí. Medzi odporcov stavby patria aj  niektoré známe zahraničné osobnosti, napríklad americká herečka Sigourney Weaver, kanadský režisér James Cameron či britský spevák Sting.

Brazílska justícia nariadila prerušiť výstavbu už vo februári. Súd vtedy uviedol, že pri schválení počiatočných prác nebolo splnených 29 podmienok týkajúcich sa ochrany životného prostredia. Vyšší súd však rozhodnutie zrušil s tým, že údajne pred začatím stavby všetky podmienky nie je potrebné splniť.

Zdroj: ČTK, energia

Ilustračná snímka: SITA/AP Photo

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.