Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
unik ropy-Brazilia-SITA
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Ilustračná snímka: Záchranárske práce pri pobreží Brazílie. Foto: SITA/AP Photo/Ibama
24. novembra 2011 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Brazília prikázala Chevronu zastaviť ťažbu ropy v krajine

Brazílske úrady rovnako zamietli žiadosť Chevronu o uskutočnenie prieskumných hlbokomorských vrtov v nedávno objavenom ropnom nálezisku. Odborníci pritom predpokladajú, že sa na mieste nachádza až 100 miliárd barelov vysoko kvalitnej ropy.

Chevron je zodpovedný za únik ropy z podmorského vrtu vzdialeného asi 370 kilometrov od brazílskeho pobrežia. Vo vrte sa pred dvomi týždňami objavili vlasové trhliny, ktorými postupne uniklo do mora viac než 400.000 litrov ropy.

Brazílske úrady tvrdia, že Chevron pri ťažbe nedbal na možné riziká. Americká spoločnosť tiež údajne neskoro informovala o úniku ropy. V pondelok preto koncern dostal od ministerstva životného prostredia štátu Rio de Janeiro pokutu v maximálnej výške, ktorú zákony umožnili. Koncern tiež bude musieť uhradiť náklady spojené s likvidáciou ropnej škvrny, ktoré sa odhadujú na 5,6 milióna amerických dolárov.

Prezident brazílskej pobočky Chevronu George Buck sa dnes za ekologickú haváriu ospravedlňoval. „Chcel by som zdôrazniť, že máme veľký rešpekt k Brazílii, k brazílskemu ľudu, k životnému prostrediu a k zákonom a úradom tejto krajiny,” povedal. Sľúbil, že firma udalosť dôkladne preverí a urobí všetko preto, aby k podobným haváriám už viac neprišlo.

Podľa brazílskych úradov sa ešte nedajú vyčísliť škody na životnom prostredí, ktoré ropný únik spôsobil. Ekologické organizácie zatiaľ nezaznamenali úhyn vtákov, rýb, ani iných živočíchov.

Najhoršiu ropnú haváriu Brazílie zažila v roku 1975, kedy z irackého tankera uniklo na pobrežie neďaleko Rio de Janeira zhruba 30 miliónov litrov ropy. Preslávené miestne pláže sa následne museli na tri týždne uzavrieť.

Najhoršia civilná ropná havária v dejinách sa stala vlani v Mexickom zálive. Po výbuchu ťažobnej plošiny prevádzkovanej spoločnosťou BP unikala ropa z poškodeného vrtu tri mesiace a do mora sa dostalo zhruba 800 miliónov litrov suroviny.

ČTK, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.