Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
unik ropy-Brazilia-SITA
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Ilustračná snímka: Záchranárske práce pri pobreží Brazílie. Foto: SITA/AP Photo/Ibama
22. novembra 2011 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Brazília: Pri pobreží uniká ropa

K úniku ropy došlo na podmorskom vrte prevádzkovanom spoločnosťou Chevron v Atlantickom oceáne asi 370 kilometrov od brazílskeho pobrežia. Vo vrte objavili pred dvoma týždňami vlasové trhliny, ktorými postupne uniklo do mora cez 400.000 litrov ropy.

„Veríme, že sa tejto nehode dalo zabrániť. Stal sa tu zločin proti životnému prostrediu,“ vyhlásil minister životného prostredia Ria de Janeiro Carlos Minc.

Podľa neho Chevron bude musieť uhradiť náklady spojené s likvidáciou ropnej škvrny. „Stále ešte neviem konečnú sumu,“ podotkol Minc s tým, že predbežne sú náklady vyčíslené na 5,6 milióna dolárov. „Časť peňazí využijeme na zvýšenie dohľadu nad naším oceánom.“

Mince nehodu označil za výsledok nedbanlivosti americkej spoločnosti. Uviedol tiež, že Chevron príliš dlho čakal, než o úniku ropy informoval brazílske úrady. Spoločnosť podľa neho začala pracovať na likvidácii úniku aj ropné škvrny až desať dní potom, čo surovina začala presakovať do mora.

Predstavitelia Chevronu priznali zodpovednosť za ropnú škvrnu. Ohradili sa ale proti obvineniu, že im príliš dlho trvalo, než sa spojili s miestnymi úradmi.

Americká firma taktiež zdôraznila, že ekologická havária je neporovnateľne menšia v porovnaní s minuloročnou katastrofou v Mexickom zálive. Vtedy vybuchla plošina prevádzkovaná firmou BP a z poškodeného vrtu na dne mora unikala ropa tri mesiace. Do mora sa vtedy dostalo 800 miliónov litrov suroviny.

Súčasný ropný únik nie je ani najväčším v brazílskej histórii. Najhoršiu ropnú haváriu krajiny zažila v roku 1975, kedy z irackého tankera uniklo na pobreží v blízkosti Ria de Janeiro približne 30 miliónov litrov ropy.

Zdroj: ČTK, energia

Ilustračná snímka: SITA/AP Photo

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.