Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Veterne turbiny - cd (miso)
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Ilustračné foto: Veterný park v Rakúsku za slovenskou hranicou. Foto: (c) ciernobielysvet.sk
25. augusta 2011 Obnoviteľné zdroje OZE od Energia.skSITA

Brazília: Elektrina z vetra lacnejšia než z plynu

V Brazílii sa elektrická energia z veterných elektrární minulý týždeň obchodovala prvý raz lacnejšie než elektrická energia z elektrární spaľujúcich zemný plyn. Vyplýva to z výsledkov aukcie, ktorú uskutočnila tamojšia Národná agentúra pre elektrickú energiu (ANEEI). Ide však o cenu elektrickej energie, ktorá sa bude reálne generovať od roku 2014, kedy sa dostavajú zdroje. Ich budúca produkcia sa nakupovala formou opcií.

Zatiaľ čo 1 MWh elektrickej energie z plynu sa v Brazílii obchodovala za cenu 64,17 brazílskych realov, rovnaký objem elektriny z vetra stál 61,9 realov. Rozdiel v prepočte na eurá predstavuje 98 centov. Pre porovnanie, cena, za ktorú sa s elektrickou energiou z vetra obchodovalo v krajine v roku 2010, medziročne poklesla o 19 percent.

Po aukcii sa tiež oznámilo, že v Brazílii vyrastie 78 nových projektov v oblasti veternej energetiky. Ich celkový inštalovaný výkon by mal dosiahnuť takmer 2 GW. Súčasne sa však tiež oznámilo 92 nových projektov v oblasti biomasy, zemného plynu a hydroenergie. Ich spoločný inštalovaný výkon dosiahne takmer 4 GW. Všetky projekty by sa mali uviesť do prevádzky v roku 2014.

Minulotýždňový opčný nákup elektrickej energie z budúcich zdrojov bol prvou aukciou v roku 2011.

(c) energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.