Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Doláre - rolka / ruka
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Americký dolár - ilustračné foto. Zdroj: Flickr.com / JMRosenfeld (licencia Creative Commons)
14. decembra 2010 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Bratislavský súd nerozhodol o preplatení „Duckého zmenky“ českej firme

Súdne pojednávanie v prípade vyplatenie zmenky bývalého generálneho riaditeľa SPP Jána Duckého v celkovej sume 400 mil. českých korún sa skončilo bezvýsledne. Okresný súd Bratislava V odročil kauzu na neurčito. Dôvodom bola ospravedlnená neprítomnosť právnej zástupkyne navrhovateľa, českej firmy Draft-ova. Pred ďalším pojednávaním sa bude prípadom zaoberať krajský súd v Bratislave.

Naposledy sa v tejto veci malo konať koncom októbra 2010. Vtedy právny zástupca českej spoločnosti predložil súdu nový dôkaz. Išlo o zápis z rokovania medzi bývalým ministrom hospodárstva a generálnym riaditeľom SPP Jánom Duckým a podnikateľom Romanom Zubíkom. Má dokazovať, že zmenka bola vyplnená správne.

Česká spoločnosť Draft-ova najprv predložila zmluvu o prevode cenného papiera. Z nej údajne vyplýva, že zmenku nadobudla už vyplnenú a v tejto podobe ju nadobudol aj jej predchádzajúci vlastník. Ten vraj ubezpečil českú firmu, že ak zmenka bola vyplnená ako blankozmenka, bola vyplnená v súlade s vyplňovaním právom. Toto podľa právneho zástupcu spoločnosti Draft-ova potvrdzuje aj Zubík. Jeho výpoveď však nedávno spochybnil Najvyšší súd SR.

Pri vyplňovaní zmenky bol len Ducký a Zubík, zdôraznil na pojednávaní právnik. Ako nový dôkaz predložil overený opis zápisu z ich rokovania z 18. septembra 1998, ktorý má potvrdzovať Zubíkovu výpoveď. Originál listiny sa údajne nachádza v trestnom spise Romana Zubíka. Toho nedávno český súd odsúdil za rozsiahle podvody pri predaji pohonných látok na 8,5-ročné väzenie.

Právny zástupca predloženú listinu označil za účelový a irelevantný dôkaz. Súdu zároveň navrhol, aby na ňu neprihliadal. Kauza zmenky na vrátila na Okresný súd Bratislava V po tom, ako Najvyšší súd SR na dovolacom konaní zrušil predchádzajúce rozsudky nižších súdov. Tie rozhodli, že zmenka je platná a SPP má českej spoločnosti poslať peniaze.

„Podanie mimoriadneho dovolania proti rozsudku Okresného súdu Bratislava V z 21. mája 2007 a rozsudku Krajského súdu v Bratislave z 28. apríla 2009 bolo podľa generálneho prokurátora nevyhnutné v záujme zabezpečenia ochrany práv, keďže rozhodnutia súdov sú vykonateľné a vykonaním rozsudku hrozí značná hospodárska škoda, ako aj iný, vážne nenapraviteľný následok,“ informovala v júni 2009 hovorkyňa generálneho prokurátora Dobroslava Trnku Jana Tökölyová.

TASR, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.