Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
12. apríla 2017 Teplo a tepelná energia od Energia.skTASR

Bratislavská teplárenská pri kauze PPC uhradila istinu, aby zamedzila navyšovaniu dlhu

Gabriel Tóth, PR špecialista Penta Investments, s.r.o., pre TASR v utorok uviedol, že BAT zatiaľ uhradila v kauze PPC dlžnú istinu vo výške 9,4 milióna eur, čím sa predmetná pohľadávka prestala ďalej úročiť o sumu približne 120.000 eur mesačne.

„V súdnom spore Bratislavská teplárenská, a.s., a Paroplyn Holdings Limited bolo konečné súdne rozhodnutie v neprospech spoločnosti BAT,“ doplnila Galandáková. Podľa nej „BAT rešpektuje rozhodnutie Európskeho súdneho dvora“.

Galandáková však odmieta podľa nej niektoré zavádzajúce a polopravdivé informácie Gabriela Tótha z Penty Investments. „Nie je pravdou, že spor trval takmer 14 rokov z dôvodu pasivity BAT, a.s. BAT vždy využila všetky dostupné a legálne právne prostriedky na dosiahnutie spravodlivého rozsudku. V roku 2007 Najvyšší súd SR rozhodol v prospech BAT, a.s. Až na základe podania sťažnosti Pentou na Ústavný súd SR došlo k zvratu vo vynášaní rozhodnutí,“ priblížila hovorkyňa BAT.

Podľa Tótha „spor medzi PPC a Bratislavskou teplárenskou trval vďaka pasivite BAT a účelovosti jej právnych krokov takmer 14 rokov, vďaka čomu pôvodná suma z nezaplatených faktúr vo výške 9 miliónov eur narástla o zákonné úroky z omeškania na 30 miliónov eur“.

Podľa Galandákovej posledná ponuka, ktorú spoločnosti BAT, a.s., Penta ponúkala, bola neakceptovateľná a nevýhodná pre BAT. V konečnom dôsledku by BAT podľa nej zaplatila viac ako bol záväzok zo súdneho sporu.

Podľa Tótha „k tejto situácii ani nemuselo dôjsť, keďže v priebehu sporu sme BAT ponúkli viacero alternatív jeho urovnania. „A aj po jeho právoplatnom skončení sme uprednostňovali také riešenia, aby sa BAT vyhla exekúcii a nebola tak ohrozená jej schopnosť vyrábať a dodávať teplo,“ podčiarkol Tóth. Podľa Galandákovej „je BAT stále schopná vyrábať teplo a nikdy neohrozila a ani neohrozí jeho dodávky“.

K zmluve z roku 2006, ktorú podpísalo vedenie BAT nominované za vlády premiéra Mikuláša Dzurindu Galandáková uviedla, že „nové vedenie považovalo túto zmluvu od samého začiatku za nevýhodnú a v neprospech BAT“. „Predmetná zmluva bola uzatvorená na dobu určitú, teda do roku 2013 a nebolo ju možné ukončiť. Nie je teda pravdou, že jej plnenie nebolo spochybnené a vedenie nežiadalo korekciu tejto zmluvy. To však zástupcovia Penty odmietli,“ podčiarkla Galandáková.

Penta podľa Tóthových vyjadrení vstúpila do PPC až v roku 2004 a v privatizačnej zmluve sa zaviazala pristúpiť k úprave podmienok zmluvy s BAT. „K tomu došlo uzatvorením novej zmluvy s BAT v auguste 2006. To znamená, že od roku 2006 až do konca roku 2013 bola medzi PPC a BAT uzatvorená nová zmluva, ktorej plnenie a platnosť nebola žiadnou zo zmluvných strán spochybnená,“ podčiarkol Tóth.

Copyright © TASR 2017

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.