Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
23. októbra 2015 Teplo a tepelná energia od Energia.skTASR

Bratislavská tepláreň musí zaplatiť Pente vyše 28 miliónov eur, rozhodol súd

Opravný prostriedok proti týmto rozhodnutiam možný nie je. Bratislavská teplárenská sa už v tejto súvislosti stretla s jej akcionárom, Fondom národného majetku SR, aj s predstaviteľmi ministerstva hospodárstva, aby sa dohodli na riešení situácie. So zástupcami Paroplyn Holdings Limited už tepláreň preberala postup splatenia pohľadávky.

„Vedenie spoločnosti zároveň môže uistiť svojich odberateľov, že spoločnosť bude schopná aj naďalej dodávať dohodnuté množstvá tepla v požadovanej kvalite a čase a schválenej cene Úradom pre reguláciu sieťových odvetví,“ reagovala hovorkyňa BAT Jarmila Galandáková.

Penta rozhodnutie Najvyššieho súdu privítala. „Keďže sme už v minulosti prejavili vôľu dohodnúť sa s Bratislavskou teplárenskou, aj teraz spoločnosti ponúkneme možnosť splátkového kalendára či pomoc pri sprostredkovaní bankového financovania záväzku. V každom prípade preferujeme také riešenie, ktoré neohrozí fungovanie BAT a dodávky tepla domácnostiam,“ uviedol hovorca skupiny Gabriel Tóth.

Predmetom sporu bola zmluva o povinnom odbere tepla z bratislavského paroplynu. V roku 1999 ju podpísali štátne spoločnosti Paroplynový cyklus (PPC) a Západoslovenské energetické závody (ZEZ). Pätnásťročná zmluva mala garantovať schopnosť splácať poskytnutý úver na výstavbu paroplynu od Európskej investičnej banky vo výške 51 miliónov eur. Založená bola na princípe „take or pay“, to znamená, že závody museli platiť za dohodnuté množstvo tepla, aj keď ho od paroplynu neodobrali. Spoločnosť BAT ju zdedila po rozdelení ZEZ v roku 2001.

Penta sa dostala do bratislavského paroplynu vďaka privatizácii v roku 2004. V privatizačnej zmluve sa zaviazala pristúpiť k úprave podmienok zmluvy s BAT, k čomu došlo uzatvorením novej zmluvy s teplárňou v roku 2006. Spory zmluvných strán o poplatky za neodber však neboli vyriešené. BAT odmietla zaplatiť žalovanú sumu vo výške viac ako 9 miliónov eur, a tak dlžná suma postupne narástla. Platnosť zmluvy vypršala koncom roka 2013. Penta sa bratislavský paroplynový cyklus rozhodla predať, pohľadávku voči štátnej teplárni si však nechala.

Copyright © TASR 2015

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.