Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
18. septembra 2014 Plyn a ropa od Energia.skTASR

Bratislavská tepláreň čelí exekúcii, reaguje podaním sťažnosti na exekútora

Bratislavský krajský súd koncom júna tohto roka definitívne rozhodol o tom, že Bratislavská teplárenská musí spoločnosti Paroplyn Holdings Limited zaplatiť 26 miliónov eur za neodobraté teplo z bratislavského Paroplynového cyklu. Tepláreň sa však prostredníctvom generálneho prokurátora obrátila s mimoriadnym dovolaním na Najvyšší súd SR, čím sa mala vykonateľnosť rozhodnutia oddialiť. Exekučné konanie preto vníma ako protiprávne a požiadala exekučný súd o jeho zastavenie.

„Rozhodnutie, ktoré je podkladom exekúcie, nie je vykonateľné, keďže vykonateľnosť exekúcie bola odložená skôr, ako vôbec došlo k začatiu exekučného konania. Vykonávaním exekučných úkonov môže dôjsť ku vzniku značných hospodárskych škôd,“ reagovala hovorkyňa BAT Jarmila Galandáková s tým, že spoločnosť podáva na postup exekútora i exekučného súdu sťažnosť na Ministerstvo spravodlivosti SR a Slovenskú komoru exekútorov.

Penta podľa slov jej hovorcu Martina Danka podala exekučný návrh preto, aby jej nárok naň nezanikol. Zároveň tvrdí, že s Bratislavskou teplárenskou chcela nájsť zmierlivé riešenie v podobe odpustenia časti dlhu a predĺženia doby splatnosti, štátna tepláreň však na tento návrh nereagovala. Jej vyjadrenia preto označil za hrubo zavádzajúce. „Vedenie BAT svojím nezodpovedným konaním umožnilo, aby škoda dosiahla niekoľkonásobne vyššiu hodnotu na úrokoch z omeškania. BAT prehrala súdny spor, na naše ústretové návrhy nereaguje, správa sa iracionálne, pričom si berie do rúk obyvateľov Bratislavy ako rukojemníkov,“ povedal Danko pre TASR.

Predmetom sporu bola zmluva o povinnom odbere tepla z bratislavského paroplynu. V roku 1999 ju podpísali štátne spoločnosti Paroplynový cyklus (PPC) a Západoslovenské energetické závody (ZEZ). Pätnásťročná zmluva mala garantovať schopnosť splácať poskytnutý úver na výstavbu paroplynu od Európskej investičnej banky vo výške 51 miliónov eur. Založená bola na princípe „take or pay“, to znamená, že závody museli platiť za dohodnuté množstvo tepla, aj keď ho od paroplynu neodobrali. Spoločnosť BAT ju zdedila po rozdelení ZEZ v roku 2001.

Penta sa dostala do bratislavského paroplynu vďaka privatizácii v roku 2004. V privatizačnej zmluve sa zaviazala pristúpiť k úprave podmienok zmluvy s BAT, k čomu došlo uzatvorením novej zmluvy s teplárňou v roku 2006. Spory zmluvných strán o poplatky za neodber však neboli vyriešené. BAT odmietla zaplatiť žalovanú sumu vo výške viac ako 9 miliónov eur, a tak dlžná suma postupne narástla. Platnosť zmluvy vypršala koncom minulého roka. Penta sa bratislavský paroplynový cyklus rozhodla predať, pohľadávku voči štátnej teplárni si však nechala.

Primátor Bratislavy Milan Ftáčnik iniciuje rokovania s vedením BAT, aby získal podrobnejšie informácie o mimoriadnej situácii v spoločnosti a o možných scenároch jej riešenia. Žiadať bude jasné garancie, že dodávky tepla do domácností nebudú v najbližšom období ohrozené. „Zároveň využije komunikáciu s predstaviteľmi štátu, aby kompetentní predstavitelia vlády aktívne vstúpili do riešenia problému, ktorý priamo ohrozuje tisícky bratislavských rodín, pričom nikto z nich túto mimoriadne nepriaznivú situáciu nezapríčinil,“ uviedol riaditeľ jeho kancelárie Ľubomír Andrassy.

Copyright © TASR 2014

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.