Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
28. augusta 2014 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

Bratislava povolí zásobovanie historického centra elektromobilmi

Nabíjačku na Medenej ul. inštalovala IFT InForm Technologies.Foto:energia.sk/Michal Jesenič

Mestská časť Bratislava – Staré Mesto štartuje pilotný projekt, ktorý umožní autám s elektrickým pohonom vjazd do pešej zóny a to aj nad rámec legislatívou stanoveného času. Prevádzkarom tak bude mesto ponúkať službu – prenájom elektromobilu za účelom zásobovania. Dnes je zásobovanie v historickom centre povolené len pre motorové vozidlá s osobitným povolením v čase od 6:00 do 9:00.

„Tento nápad vznikol aj na podnety prevádzkarov, aby mali možnosť zásobovať podniky aj po 9:00. Tento spôsob zásobovania je ekologický a navyše zo strany mestskej časti veľmi dobre kontrolovateľný – prevádzkari sa budú musieť zaregistrovať na konkrétny čas,“ uviedla pre portál energia.sk Alexandra Obuchová, hovorkyňa Mestskej časti Bratislava – Staré Mesto.

Pilotný projekt je momentálne v testovacej prevádzke. Elektrický model Berlingo, ktorý mestskej časti prepožičala automobilka Citroën, sa zatiaľ využíva výhradne pre potreby Starého Mesta. „V najbližšom čase začnú elektromobil skúšať aj niektorí prevádzkari,“ doplnila Obuchová.

Nová nabíjačka už v prevádzke

Pre potreby mestského elektromobilu bude slúžiť aj nová nabíjacia stanica na Medenej ulici. Jej vlastníkom je spoločnosť Západoslovenská energetika (ZSE), ktorá je súčasne partnerom celého projektu. Nabíjacia stanica na striedavý prúd (AC) s výstupným výkonom 22 kW sa na miesto určenia inštalovala počas minulého týždňa. Staré Mesto v blízkosti stanice vyčlenilo 2 parkovacie miesta pre elektromobily.

Nabíjacia infraštruktúra zatiaľ nie je verejná. Staré mesto ale nevylúčilo, že po ukončení skúšobnej prevádzky stanicu sprístupní aj pre ostatných majiteľov elektrických áut. Podľa hovorkyne mestskej časti to bude závisieť od záujmu prevádzkarov o využívanie tejto služby.

© energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.