Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
31. mája 2011 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

Bratislava má prvú verejnú dobíjaciu stanicu pre elektromobily

Ministerstvo hospodárstva má oddnes svoju vlastnú nabíjaciu stanicu pre elektromobily. V stredu sa minister Juraj Miškov vyberie rezortným elektromobilom na svoju prvú jazdu, odvezie sa na rokovanie vlády. Nabíjacia stanica pred budovou rezortu hospodárstva je prvou verejnou v Bratislave, ktorú sprevádzkovala spoločnosť Východoslovenská energetika (VSE). Záujemcovia o túto energiu môžu palivo z tejto stanice čerpať do konca roka 2011 úplne zadarmo, informovala hovorkyňa ministra hospodárstva Daniela Piršelová.

Prvú dobíjaciu stanicu v Bratislave spustilo ZSE

Vôbec prvú dobíjaciu stanicu v hlavnom meste Slovenska otvorila minulý týždeň Západoslovenská energetika (ZSE). Tá však zatiaľ neslúži pre potreby verejnosti. V Bratislave do konca roka pribudne celkovo ešte ďalších 10 staníc (z nich 5 verejných), ktoré sa budú inštalovať v rámci projektu VIBRATE.

Miškov: Elektromobilita má budúcnosť aj na Slovensku

Minister hospodárstva Juraj Miškov si uvedomuje dôležitosť úlohy štátu pri rozvoji elektromobility. „V spolupráci s najväčšími hráčmi na trhu, ako sú distribútori a automobilky, bude MH SR hľadať pre štát najefektívnejší model, ktorý v blízkom období prinesie aj reálny rozvoj elektromobility. Som presvedčený, že projekt e-mobility má svoju budúcnosť,“ dodal Miškov.

O konkrétnej forme podpory, napr. formou zvýhodneného nákupu áut na elektrický pohon, však Miškov hovoriť nechcel. „Nerád by som dopredu predbiehal alebo špekuloval o tom, akým spôsobom budeme naďalej podporovať e-mobilitu,“ zdôraznil minister.

Slovensko má momentálne tri dobíjacie stanice pre elektromobily

Úplne prvá nabíjacia stanica na Slovensku sa otvorila v novembri 2010 v Košiciach. Nachádza sa priamo pred sídlom spoločnosti VSE, ktorá je zároveň aj jej prevádzkovateľom. Slovenskí majitelia elektrických áut a hybridov môžu bezplatne využívať služby tejto stanice až do polovice tohto roka.

„Slovensko sa stáva krajinou, ktorá bude sledovať trendy prichádzajúce do e-mobility. Minulý rok v novembri sme sľúbili, že v nasledujúcom roku otvoríme verejnú dobíjaciu stanicu v Bratislave pred Ministerstvom hospodárstva SR. MH SR v spolupráci s VSE zrealizovalo tento plán. Budeme pokračovať v našom sľube a na Slovensku otvoríme ďalšie dobíjacie stanice,“ povedal predseda predstavenstva a generálny riaditeľ a. s. VSE Norbert Schürmann.

Rozvoj elektromobility v Európe zaznamenávajú napríklad Rakúsko, Maďarsko, Chorvátsko, Nemecko či Turecko. Zástancovia elektromobilov argumentujú najmä nižšou hlučnosťou dopravy, nulovými emisiami CO2 a ekonomickejšou prevádzkou mestských vozidiel.  

Sériová výroba elektromobilov sa začala koncom minulého roka. Na slovenskom trhu sú elektromobily dostupné od začiatku roka 2011. Výraznejší dopyt sa však očakáva až po roku 2015. Rezort hospodárstva tvrdí, že elektromobily netreba vnímať ako konkurenciu tradičných automobilov. Svoje využitie majú zatiaľ iba na krátkych trasách v mestskej premávke s dojazdom približne 150 kilometrov. Cieľovou skupinou sú predovšetkým vozové parky podnikov a samosprávy.

SITA, TASR, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.