Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
24. augusta 2011 Ostatné od Energia.skSITA

Bratislava má byť vedeckým mestom pre celé Slovensko

Z Bratislavy by sa malo stať vedecké mesto, ktoré prinesie špičkové vedecké výsledky pre celé Slovensko. To je myšlienkou projektu Bratislava – vedecké mesto XXI. storočia. Ako uviedol primátor hlavného mesta Milan Ftáčnik, 50 percent vedecko-výskumnej základne Slovenska je koncentrovaných práve v Bratislave. V hlavnom meste chcú preto rozvíjať priestor pre Slovenskú akadémiu vied na Patrónke, rozvíjať Mlynskú dolinu a zvážiť ich možné prepojenie cestou, aby sa uľahčil presun osôb medzi týmito miestami. Mesto sa chce na projekte podieľať tak, že poskytne mestské pozemky na rozvoj Patrónky a Mlynskej doliny, bude sa podieľať na budovaní dopravnej infraštruktúry a bude spolupracovať v rámci stavebných konaní. „Drvivú väčšinu peňazí chceme využiť na stavby,“ uviedol predseda Slovenskej akadémie vied Jaromír Pastorek s tým, že investovať sa bude do toho, čo už existuje, pôjde napríklad o rekonštrukcie budov.

Podľa neho sa v Bratislave za posledných dvadsať rokov nevybudovala žiadna významná vedecká alebo vzdelávacie inštitúcia. Hlavnou myšlienkou projektu Bratislava- vedecké mesto XXI. storočia je nepodporovať veľa malých projektov, ale zamerať sa na niekoľko z nich, ktoré môžu priniesť špičkový výsledok vo vede, výskume, vzdelávaní a premietaní poznatkov do praxe. Ako uviedol Ftáčnik, podporovať by sa malo „to najlepšie, čo v Bratislave máme“, teda biomedicína, podpora materiálov a energetiky a informačné a komunikačné technológie. V rámci projektu chcú do Bratislavy prilákať aj študentov, ktorí odchádzajú do Viedne a Bratislavy. „Chceme im ukázať, že špičková veda sa dá robiť aj v Bratislave,“ povedal Ftáčnik. Ako uviedol rektor Univerzity Komenského v Bratislave Karol Mičieta, hlavné mesto by sa malo stať konkurencieschopné na európskej úrovni v oblasti vedy aj vzdelávania. Rozpočty univerzít sú pritom v európskych hlavných mestách podľa neho často 10 až 20 násobne vyššie ako rozpočet slovenských univerzít. Rektor Slovenskej technickej univerzity Robert Redhammer uviedol, že študenti v Bratislave tvoria 10 percent populácie a predstavujú tretinu študentov celého Slovenska.

Program Bratislavy ako vedeckého mesta by mal byť v tomto programovacom období financovaný z nerozdelených 140 miliónov eur v rámci Operačného programu veda a výskum. V programovacom období 2014 – 2020 sa chcú uchádzať o ďalšie peniaze z eurofondov. Podľa Ftáčnika by Bratislava mohla získať od 350 do 500 miliónov eur na vedu a výskum.

  

Dnes sa konalo prvé stretnutie štyroch hlavných nositeľov projektu – primátora hlavného mesta Milana Ftáčnika, prezidenta Slovenskej akadémie vied Jaromíra Pastorka, rektora Univerzity Komenského v Bratislave Karola Mičietu a rektora Slovenskej technickej univerzity v Bratislave Roberta Redhammera k projektu Bratislava- vedecké mesto XXI. storočia. Ako uviedol Ftáčnik, inštitúcie reprezentujú kompetenčné centrum, ktoré je prepojením akadémie vied, vysokých škôl a priemyselných podnikov. Priemyselné podniky sú pritom odberateľmi vedeckých myšlienok, ktoré prenášajú do praxe.

Zdroj: (c) SITA

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.