Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
7. marca 2011 Efektívnosť v energetike od Energia.skSITA

Bratislava a Viedeň budú spoločne rozvíjať elektromobilitu

Dojazd elektrických áut na trase Bratislava – Viedeň by v budúcnosti nemal predstavovať problém. Medzi hlavnými mestami Slovenska a Rakúska totiž vznikne sieť nabíjacích staníc pre elektromobily v rámci cezhraničného projektu elektromobility VIBRATE. V rámci projektu sa má do roku 2013 postaviť 50 takýchto staníc, z toho minimálne 8 na území Bratislavy.

Projekt získal finančnú podporu v rámci Programu cezhraničnej spolupráce medzi Slovenskom a Rakúskom pre obdobie 2007-2013. Po ukončení prípravnej fázy sa má v rokoch 2011-2013 preinvestovať celkovo viac ako jeden milión eur.

Cieľom projektu je vytvoriť  podmienky pre komfortné využívanie elektrických áut v každodennej doprave, teda zabezpečiť dostupnosť a spoľahlivosť infraštruktúry. Nabíjacie stanice sa preto budú nachádzať na verejných miestach alebo na parkoviskách v nákupných centrách a pod.

Využívanie elektromobilov je v porovnaní s konvenčnými vozidlami výrazne šetrnejšie k životnému prostrediu z hľadiska úniku exhalátov do ovzdušia. Priemerné auto so spaľovacím motorom ročne vyprodukuje na každodennej trase Viedeň – Bratislava zhruba 45 kg oxidu uhličitého (CO2).

Elektrifikácia diaľničného spojenia je ďalším krokom v prepájaní slovenskej a rakúskej metropoly. „Prepojenie týchto dvoch miest tzv. zelenou diaľnicou patrí k najmodernejším projektom, aké tieto dve metropoly doposiaľ priniesli. Pre rozvoj elektromobility je prínosom, že na projekte pracujú odborníci slovenských a rakúskych energetických spoločností,“ povedal Stefan Seipl, generálny riaditeľ a člen predstavenstva Západoslovenskej energetiky (ZSE). 

Projekt Vibrate je prvým cezhraničným modelovým regiónom elektromobility v Európe. Hlavným realizátorom na slovenskej strane je spoločnosť Západoslovenská energetika (ZSE) a nezisková organizácia Energetické centrum Bratislava. Partnermi na rakúskej strane sú energetické distribučné spoločnosti Verbund, EVN, a Wien Energie.

Projekt podporujú tiež rakúske Spolkové ministerstvo hospodárstva, rodiny a mládeže, príslušné regionálne samosprávy, magistrát Bratislavy a Viedne ako aj krajské samosprávy Bratislavského a Dolnorakúskeho kraja.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.