Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
20. januára 2011 Plyn a ropa od Energia.skSITA

BP: Zmluva s Rosnefť nepoškodí naše vzťahy s USA

Nový kontrakt koncernu BP s ruskou firmou Rosnefť by nemal zasiahnuť do jej aktivít na území USA. Výkonný riaditeľ britskej ropnej firmy Bob Dudley je presvedčený, že sa nepoškodia vzťahy s Washingtonom. „Myslím si, že väčšine ľudí je jasné, že 5-% podiel (ruskej firmy v BP) neznamená zmenu nášho smerovania,“ zdôraznil.

Zmluvu nedávno podrobil kritike člen amerického Kongresu, ktorý sa v dôsledku nej obáva ohrozenia národnej bezpečnosti USA.

V rámci kontraktu medzi BP a Rosnefťou získa britská firma zhruba 9-% podiel v ruskej spoločnosti a Rosnefť zasa 5 % akcií BP. Spoločný podnik pre arktické projekty vytvoria spoločnosti do dvoch rokov potom, ako sa dohodnú na celkovom financovaní projektu. Rosnefť by v ňom mal kontrolovať 66,67 % a BP 33,33 %.

Koncern BP nemá v USA po katastrofe v Mexickom zálive najlepšiu povesť. Washington tiež veľmi citlivo vníma kroky Ruska v arktickej oblasti, ktorá je lukratívna v dôsledku obrovských zásob ropy a zemného plynu. BP však stále patrí k firmám s najväčšími aktivitami na americkom ropnom trhu a Washington dúfa, že sa na tomto fakte v budúcnosti nič nezmení.

TASR, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.