Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
21. apríla 2011 Plyn a ropa od Energia.skSITA

BP zažalovalo majiteľa ropnej plošiny v Mexickom zálive

Britský energetický koncern BP podal kvôli minuloročnej katastrofe v Mexickom zálive žalobu na americkú spoločnosť Transocean. Firmu viní z nedbalosti a teraz od nej žiada minimálne 40 miliárd dolárov. Transocean bol vlastníkom ropnej plošiny Deepwater Horizon, ktorá pred rokom explodovala. Väčšiu čiastku peňazí chce BP vysúdiť aj od spoločnosti Halliburton. Počas výbuchu zahynulo 11 ľudí a rozliata ropa značne znečistila more.

Čiastka 40 miliárd dolárov zahŕňa výdavky, ktoré spoločnosti BP vznikli predovšetkým v súvislosti s vyplácaním odškodného. Transocean uviedol, že požadovaná čiastka je neprimeraná a súdna žaloba nespravodlivá. Trhová hodnota Transoceanu podľa záznamov finančného serveru Yahoo Finance, len mierne prevyšuje čiastku 24 miliárd dolárov.

„Deepwater Horizon bola prvotriedna ropná plošina, na ktorej pracoval ten najlepší personál. Jeho bezpečnosť ohrozila spoločnosť BP, teda prevádzkovateľ vrtu Macondo,“ uvádza naopak Transocean. BP podľa Transoceanu prijala niekoľko rozhodnutí, ktorých cieľom bola šetriť. Tým ale zvýšila riziko.

BP sa o náhradu škôd hlási presne jeden rok po havárii. Včerajší dátum (20. apríl) bol posledným dňom, kedy mohli byť vznesené nároky v tomto prípade. BP sa domáha náhrady škôd aj od inej americkej firmy, Cameron International, ktorá je dodávateľom technického zariadenia a služieb pre ťažobné spoločnosti.

Minuloročná katastrofa v Mexickom zálive bola výsledkom niekoľkých faktorov. Tým hlavným bol podľa vyšetrovateľov prasknutý podmorský vrt Macondo, ktorý BP vlastnila spolu s ďalšími partnermi. Na projekte však mala britská firma najväčší podiel a preto bola označená za hlavného vinníka. BP tvrdí, že náklady na likvidáciu škôd by mali niesť všetci.

ČTK, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.