Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
27. marca 2015 Plyn a ropa od Energia.skTASR

BP: Závislosť Európskej únie od dovozu plynu sa v budúcich rokoch ešte zvýši

To je nepriaznivá prognóza pre predstaviteľov EÚ, ktorí sa usilujú o zníženie závislosti európskych krajín od dovozu energií z Ruska. Aktivita zástupcov Bruselu vzrástla najmä po tom, ako Moskva v marci minulého roka anektovala polostrov Krym a navyše, podľa EÚ má Rusko nemalý podiel na súčasnom konflikte na východe Ukrajiny.

Dale uviedol, že podľa neho Európska únia splní svoj cieľ zvýšiť podiel výroby energie z obnoviteľných zdrojov do roku 2030 na minimálne 27 % z približne 20 % v roku 2020. To jej umožní udržať si pozíciu svetového lídra v oblasti využitia obnoviteľných zdrojov energie, no stále to nebude stačiť na zníženie závislosti od importu plynu.

„Závislosť Európy od dovozu plynu sa v nasledujúcich 20 rokoch zvýši z terajšej zhruba polovice približne na tri štvrtiny,“ povedal Dale. Očakávaný pokles produkcie z vlastných ložísk, ktoré sa postupne vyčerpávajú, bude Európa podľa neho kompenzovať dovozom z krajín ako Irán a Irak, ako aj zvýšeným dovozom skvapalneného plynu, no podľa ekonóma BP podiel Ruska na zásobovaní Európy surovinou sa prakticky nezmení. To znamená, že EÚ bude aj naďalej dovážať z Ruskej federácie okolo 30 % svojich potrieb.

Copyright © TASR 2015

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.