Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
20. septembra 2010 Plyn a ropa od Energia.skTASR

BP zaplatil za zastavenie úniku suroviny a náhradu škody 10 miliárd USD

Na čistení pobrežia sa zúčastňuje 25.000 ľudí. Odstraňovanie viditeľného znečistenia bude trvať až do neskorej jesene. S ostatným si bude musieť poradiť príroda sama.

Za vyše štyri mesiace vytieklo spod morského dna na vodnú hladinu asi 780 miliónov litrov ropy. Britskí inžinieri dokázali natlačiť špeciálny cement až do hĺbky 4800 metrov pod morským dnom.

Pôvodne sa odhadovalo, že náhrada škôd po havárii Deepwater Horizon môže stáť BP až 30 miliárd USD. Neskôr na naliehanie amerického prezidenta Baracka Obamu vytvoril BP fond, do ktorého má postupne poukázať 20 miliárd USD. Dezignovaný šéf BP Robert Dudley, ktorý od 1. októbra preberie jeho vedenie po Tonym Haywardovi, uviedol, že podľa najnovších odhadov, pohľadávky poškodených firiem a jednotlivcov neprekročia dohodnutú sumu. Možno bude aj nižšia.

Havária Deepwater Horizont spôsobila najväčšie znečistenie morskej hladiny a pobrežia. Bola takmer 20-násobne väčšia ako bývalá katastrofa tankera Exxon Valdez, z ktorého v marci 1989 vytieklo do mora a na pobrežie Aljašky asi 40.000 ton suroviny.

Informovali o tom rakúsky denník Die Presse, nemecký denník Financial Times Deutschland a agentúra Bloomberg.

(1 EUR = 1,3060 USD)

Copyright © TASR 2010

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.