Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
16. augusta 2010 Plyn a ropa od Energia.skTASR

BP zaplatí za výbuch v texaskej rafinérii rekordnú pokutu 50,6 mil. USD

Pokutu stanovil firme Úrad na ochranu zdravia a bezpečnosti pri práci (OSHA) za porušenie vyše 200 rôznych predpisov. Úrad ešte v októbri určil pokutu za viac než 87 miliónov USD. Neskôr ju znížil na 80 miliónov, s 30 miliónmi USD však firma zatiaľ nesúhlasí. Je ale ochotná investovať v rokoch 2010 až 2016 ďalších 500 miliónov USD na zvýšenie bezpečnosti v rafinérii.

„Rozsah pokuty odráža, do akej miery firma BP ignorovala otázku bezpečnosti pri práci,“ povedala ministerka práce Hilda Solisová. Dodala, že ministerstvo bude tvrdo vyžadovať dodržiavanie zákonov, aby zamestnanci mali istotu, že sa večer vrátia z práce domov.

Pre BP je to ďalšia nepríjemná záležitosť. Spomínaných vyše 50 miliónov USD je síce najväčšia pokuta, akú kedy OSHA spoločnosti dal, napriek tomu je iba zlomkom v porovnaní s vyše 6 miliardami USD, ktoré BP už vyplatila v rámci odškodňovania ekologickej katastrofy po výbuchu ropnej plošiny Deepwater Horizon v Mexickom zálive. Odškodňovanie za ropnú škvrnu v Mexickom zálive sa pritom iba začína a spoločnosť počíta s náhradami za vyše 32 miliárd USD. Podľa ekonómov pritom môžu byť náklady ešte vyššie.

Informovali o tom agentúry AP a DPA.

(1 EUR = 1,2799 USD)

Copyright © TASR 2010

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.