Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Vrtná ropná plošina v prístave
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Flickr.com / mrpbps (licencia Creative Commons)
30. marca 2011 Plyn a ropa od Energia.skSITA

BP: Účet za Mexický záliv je zatiaľ 19 mld. dolárov

BP „vystavila účet“ za minuloročnú ekologickú katastrofu v Mexickom zálive. Pri havárii zahynulo 11 robotníkov a BP si už skôr vyčlenila na krytie škôd a pokút celkom 41 mld. amerických dolárov. Objavil sa však ďalší problém. Právnici zvažujú, či kvôli smrteľným zraneniam neobvinia vedenie BP zo zabitia. Celkové náklady by sa tak mohli firme zvýšiť ešte viac, kvôli čomu prudko oslabovali jej akcie.

„Zatiaľ sme vynaložili 19 mld. amerických dolárov,“ povedal investorom na konferencii Howard Weil Energy Conference prezident BP America Lamar McKay. Firma už podľa neho podpísala zmluvy na predaj časti majetku v objeme 22 až 23 miliárd amerických dolárov a blíži sa tak k svojmu cieľu získať z predaja majetku zhruba 30 mld. dolárov. Z časti týchto peňazí bude platiť ďalšie pokuty a odškodné.

BP prevádzkovala vrt Macondo, ktorý vlani v apríli praskol. Následná explózia celkom zničila vrtnú plošinu, na ktorú bol vrt napojený a zabila spomínaných 11 robotníkov. BP mala plošinu prenajatú od americkej spoločnosti Transocean a v projekte Macondo mala najväčší vlastnícky podiel. Preto nesie za katastrofu aj najväčší podiel zodpovednosti.

Akcie BP hneď po minuloročnej havárii začali prudko oslabovať, až stratili asi polovicu pôvodnej ceny. Vzhľadom k tomu, že firma bola schopná odhadnúť celkové náklady na likvidáciu škôd, cena sa ešte vlani stabilizovala a kurz akcií sa začal opäť pozvoľne zvyšovať. Na pôvodnú úroveň sa ale zatiaľ nedostal. Pred haváriou ropnej plošiny sa jedna akcia BOP na burze v Londýne predávala za viac než 650 pencí, v posledných dňoch cena činila zhruba 470 pencí.

Firme hrozia ďalšie obvinenia

Investori sa ale včera (29.3.) akcií BP opäť zbavovali a zatlačili tak ich kurz tesne nad 466 pencí. Proti pondelkovému záveru 477,10 GBp to bol pokles o 2,2 %. Iným firmám v sektore sa darilo oveľa viac, ich akcie v priemere klesli o 0,3 %. Podľa analytikov je hlavným dôvodom správa o možnom stíhaní manažérov BP za neúmyselné zabitie. Americká prokuratúra ale konečné stanovisko v tejto veci zatiaľ nezaujala.

Doterajšie vyšetrovanie zistilo, že pokyny manažérov bezprostredne pred haváriou zohrali podstatnú úlohu. Zdroje agentúry Bloomberg uviedli, že sa otázkou ďalšieho obvinenia manažérov BP zaoberá príslušný odbor ministerstva spravodlivosti USA, obvinenia by ale mohli mať rôznu podobu, napr. zmienka o zabití z nedbalosti. Znamená to totiž, že pokiaľ by boli manažéri obvinení, nemusí to byť nutne za zabitie.

Faktorom k poklesu kurzu akcií BP je ale aj zníženie nákupného doporučenia, ktoré vydali analytici investičnej banky Collins Stewart. Tí až doteraz akcie firmy doporučovali držať, momentálne ich ale radia predať. Hlavným dôvodom však nie sú špekulácie o chystanom ďalšom obvinení manažérov firmy, ale spor, ktorý BP vedie s ruskými oligarchami združenými v konzorciu AAR. Práve s nimi totiž BP v Rusku vlastní spoločný podnik TNK-BP.

ČTK, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.