Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
11. apríla 2011 Plyn a ropa od Energia.skSITA

BP sa pokúsi o záchranu aliancie s Rosnefť

Ropná spoločnosť BP sa bude usilovať o to, aby jej ruská vláda schválila vykúpenie svojich ruských partnerov v spoločnom podniku TNK-BP, informuje denník Financial Times. BP by chcela odkúpiť podiely od štyroch ruských miliardárov združených v konzorciu AAR, ktoré je spoluvlastníkom TNK-BP, buď sama alebo spoločne s Rosnefť.

Ruskí oligarchovia úspešne napadli plán aliancie na súde a podľa komentátorov si chcú nechať svoj súhlas s plánmi BP dobre zaplatiť. BP má na dohodu s partnermi už len štyri dni pretože platnosť dohody o výmene akcií s Rosnefť v sume 16 mld. amerických dolárov vyprší vo štvrtok (14.4.).

„Príležitosť k dohode je obmedzená a termín je 14.apríl. Pokiaľ sa táto príležitosť nevyužije, všetko skončí,“ povedal pre noviny zdroj oboznámený so situáciou.

Osoba blízka AAR však uviedla, že konzorcium sa zameriava výhradne na svoju arbitráž s BP a riadením firmy. Konzorcium opakovane popiera, že by chcelo svoj podiel na TNK-BP predať. Rosnefť sprostredkovala, že žiadne návrhy ešte nedostala a správu BP odmietla komentovať.

AAR minulý týždeň vyhrala už druhú medzinárodnú arbitráž, ktorá predĺžila zablokovanie aliancie BP a Rosnefť. Miliardári Michail Fridman, German Chan, Viktor Vekselberg a Len Blavatnik tvrdia, že dohoda porušuje dohodu, podľa ktorého má BP pred vstupom do akýchkoľvek významnejších nových aktivít v Rusku požiadať o súhlas svojich ruských partnerov.

BP a Rosnefť sa na začiatku roku dohodli na strategickej spolupráci a vzájomnej výmene časti akcií. Obidva podniky majú v úmysle spoločne hľadať ropu a zemný plyn v oblastiach ruskej Arktídy, ktoré boli doteraz výhradnou doménou ruských ťažiarskych spoločností. Spolupráca v prieskume sa má týkať rozľahlých a potencionálne bohatých oblastí Karského mora.

ČTK, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.