Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
20. mája 2011 Plyn a ropa od Energia.skTASR

BP sa dohodla s MOEX, náklady za haváriu plošiny znížila o 1,1 mld. USD

BP dnes oznámila, že firma MOEX, ktorá mala vo vrte Macondo 10-% podiel, súhlasila s vyplatením 1,065 miliardy USD (748,05 milióna eur) s tým, že týmto krokom sú vyriešené vzájomné spory medzi firmami za haváriu ropnej plošiny Deepwater Horizon v Mexickom zálive z apríla minulého roka. Dohoda však neznamená, že by niektorá zo spoločností priznala zodpovednosť za katastrofu.

Na základe dohody MOEX, ktorá je ťažobnou divíziou japonskej finančnej skupiny Mitsui & Co., uznala výsledky vyšetrovania zo strany americkej prezidentskej komisie, podľa ktorých „nehodu spôsobilo viacero faktorov, za ktoré je zodpovedných viacero strán“. Pochybili nielen BP, ale aj vlastník plošiny Transocean a spoločnosť Halliburton, ktorá dodala nevhodný cement na uzatvorenie poškodeného vrtu.

Analytici teraz predpokladajú, že britská firma bude môcť zvýšiť tlak aj na ďalších partnerov. To dnes BP aj potvrdila. Zamerať sa najbližšie chce na firmu Anadarko, ktorá má vo vrte 25-% podiel. Ak by bola úspešná, potom môže zvýšiť tlak na Transocean a Halliburton. Pre BP je rozdelenie škôd na plecia viacerých firiem dôležité, keďže jej náklady na odstránenie následkov katastrofy, kompenzácie a pokuty by mohli dosiahnuť vyše 41 miliárd USD.

Informovali o tom agentúry Reuters a AP.

(1 EUR = 1,4237 USD)

Copyright © TASR 2011

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.