Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
6. decembra 2010 Plyn a ropa od Energia.skTASR

BP sa chce sporiť s americkou vládou o množstvo vytečenej ropy

Právnici britského koncernu BP sa budú s americkou vládou sporiť o množstve ropy, ktoré vytieklo po katastrofe ťažobnej plošiny Deepwater Horizon do mora.

Americká tlačová agentúra AP získala 10-stránkový dokument BP, v ktorom sa uvádza, že americká vláda nadsadila údaj o množstve ropy, ktoré sa dostalo z vrtu na morskom dne do Atlantiku o 20 až 50 %. Komisia prezidenta Baracka Obamu, ktorá sa špeciálne zaoberá touto katastrofou, uviedla, že sa do mora dostalo asi 780 mil. litrov suroviny. V materiáli BP sa tvrdí, že „ide o výrazne nadsadené množstvo“ a že zhodné závery o tomto údaji sú predčasné a nepresné.

Od objemu závisí výška pokuty

Zhoda s americkým úradmi o nižšom objem ropy, ktoré sa dostalo do mora, by mala vplyv na výšku pokuty, ktorú bude BP platiť za znečistenie mora. V lepšom prípade by mala jej výška klesnúť o 10,5 mld. dolárov (7,93 mld. eur) a v horšom najmenej o 1,1 mld. dolárov.

BP odovzdá dokument prezidentovej komisii, ministerstvu spravodlivosti a morskému a atmosférickému dohľadu National Oceanic and Atmospheric Administration (NOAA).

V súlade s americkým zákonom o čistení vôd hrozí BP pokuta za každý barel (159 litrov) vytečenej ropy pokuta najmenej 1.100 dolárov. Ak však úrady usúdia, že k nešťastiu došlo v dôsledku hrubej nedbanlivosti koncernu, sankčná sadzba sa môže zvýšiť až na 4.300 dolárov za barel. Výška pokuty tak môže byť v rozpätí 5,4 – 21,1 mld. dolárov, informovala agentúra AP.

TASR, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.