Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
ropna skrvna
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Flickr.com/ lagohsep (licencia Creative Commons)
6. augusta 2010 Plyn a ropa od Energia.skSITA

BP: Ropný vrt Macondo je takmer mŕtvy

Z poškodeného vrtu pod ropnou plošinou Deepwater Horizon už neuniká ropa. Vo štvrtok (5.8.) sa BP podarilo uzavrieť ho. Na vrte sa dosiahla hydrostatická rovnováha za pomoci bahna a cementu, ktoré sa do neho napumpovali zhora, informuje  Financial Times.

Operácia „statického umŕtvenia“ sa začala 3. augusta. Najskôr sa do vrtu pumpovalo 8 hodín bahno a neskôr aj cement, ktorý vytvoril permanentnú zátku.

V súčasnosti BP pokračuje vo vŕtaní odľahčujúceho vrtu, ktorý sa na dne mora napojí na zacementovaný Macondo. Z bočných prístupov sa doň napumpuje ďalšie bahno a cement.  Operácia „Bottom Kill“ má zapchať ropné ložisko zospodu. Macondo, ktorý sa nachádza v približne 4 km hĺbke na morskom dne, by sa tak mal definitívne vyradiť z prevádzky.

Podľa Thada Allena, admirála americkej Pobrežnej stráže, BP potrebuje minimálne 5 dní na to, aby navŕtala chýbajúcich 30 metrov na bočnom vrte, píše Bloomberg. „Ropný vrt nebudeme považovať za mŕtvy, pokiaľ sa úspešne nedokončí uzavretie aj bočného vrtu,“ vyhlásil Allen.

„Chceme sa uistiť, že ten vrt je naozaj mŕtvy, mŕtvy, mŕtvy. Nechceme aby niečo vstalo z mŕtvych,“ doplnil americký minister energetiky Steven Chu.

Podľa správy, ktorú tento týždeň vydala americká vláda, sa doteraz podarilo odstrániť približne 75 % uniknutej ropy, uvádza Guardian. „Časť sme odsali, časť sme pozbierali, časť zhorela, časť sme zadržali a matka príroda tiež spravila svoje,“ uviedla Carol Browner, poradkyňa Bieleho domu pre energetiku. Od 15. júla bol vrt tesnený provizórnym krytom a podľa posledných odhadov sa z neho do mora vylialo takmer 5 mil. barelov ropy.

Spoločnosť BP doteraz minula na odstránenie ropnej katastrofy približne 4 mld. dolárov. BP bude musieť zaplatiť aj nemalé pokuty za haváriu. Ak sa preukáže, že ropná spoločnosť spôsobila nehodu nedbalosťou alebo pochybením, pokuta môže dosiahnuť až 21 mld. dolárov, uzatvára CBS News.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.