Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
8. septembra 2010 Plyn a ropa od Energia.skSITA

BP prezradila čo spôsobilo haváriu v Mexickom zálive

BP dnes (8.9.) odpovedala svetu na otázku, čo zapríčinilo výbuch ropnej plošiny Deepwater Horizon a následnú ekologickú katastrofu v Mexickom zálive. Zlyhalo viacero faktorov, vyplýva z jej internej expertnej štúdie. Výbuch zapríčinilo konkrétne osem kľúčových pochybení, podpísali sa pod ne zamestnanci BP, ale aj spoločnosti Transocean a Halliburton. Transocean pod dohľadom BP hĺbila vrt, Halliburton mala na starosti jeho zaistenie cementom.

Podľa štúdie, prvé pochybenia nastali pri cementovaní počas hĺbenia vrtu, ktoré Halliburton vykonala nekvalitne. Zamestnanci BP a Transocean neskôr, v deň výbuchu, nesprávne vyhodnotili výsledky tlakového testu.

Po otestovaní stability vrtu začali mechanici vymieňať špeciálnu tekutinu vo vrte za morskú vodu, čo bola ďalšia chyba. Vrtná tekutina je ťažšia ako ropa a zemný plyn, čím dokáže zabrániť ich úniku, čo však neplatí o vode. Preto začali uhľovodíky unikať a došlo k výbuchu. Podľa BP si zamestnanci Transocean-u 40 minút nevšimli únik uhľovodíkov.

Ďalšou chybou pracovníkov bolo nepresmerovanie unikajúcej ropy a zemného plynu z vrtu po jeho bočnej strane, čím sa mohlo zabrániť explózii.

Dnes bývalý výkonný riaditeľ BP Tony Hayward zdôraznil, že štúdia vylučuje scenár, že za zlyhanie je zodpovedná iba samotná BP. „Jednoducho povedané, cementovanie vrtu bolo zlé,“ uviedol. Bývalý riaditeľ skritizoval aj spoločnosť Transocean, ktorá na vrt dodala poistný systém proti úniku plynu a ropy z morského dna. Tie sa neaktivovali zrejme pre pokazené súčiastky.

Interné vyšetrovanie viedol od apríla Mark Bly a podieľalo sa na ňom viac než 50 technikov a špecialistov BP.

Ekologickú katastrofu v Mexickom zálive spôsobil výbuch ropnej plošiny BP Deepwater Horizon 20. apríla 2010, pri ktorom prišlo o život 11 ľudí. Do mora sa následne počas dvoch mesiacov vylialo 780 mil. litrov ropy. Ropná katastrofa stála doteraz BP 8 mld. dolárov.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.