Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
15. augusta 2012 Plyn a ropa od Energia.skSITA

BP predá v USA ďalší majetok za približne 2,7 mld. dolárov

Britský podnik oznámil, že takemr 2,5 miliardy dolárov získa od americkej rafinérskej spoločnosti Tesoro. Tá za svoje peniaze dostane od BP rafinériu Carson v Kalifornii, ktorej cena bola stanovená na 1,18 miliardy dolárov. Rafinéria s kapacitou zhruba 266.000 barelov denne sa nachádza južne od Los Angeles a leží blízko rafinérie Wilmington. Tá patrí Tesoru a má kapacitu 97.000 barelov denne.

Tesoro v rafinérii počíta s kapitálovou investíciou asi 225 miliónov dolárov, vďaka ktorej potom ročne ušetrí okolo 250 miliónov dolárov. V rámci dohody Tesoro získa aj maloobchodnú sieť, ktorej súčasťou je zhruba 800 čerpacích staníc, ďalej práva k značke Arco, ktorú vlastní BP, a tiež asi 51 percent akcií v kombinovaných teplárňach a elektrárňach s výkonom 400 megawattov.

Tesoro kupuje aj firmy v oblasti skladovania a distribúcie pohonných hmôt. Súčasťou je aj ropovod v dĺžke asi 100 míľ (približne 160 kilometrov) a tiež niekoľko terminálov. Všetky tieto aktíva získa spoločnosť Tesoro Logistics LP, čo je súčasť Tesoro, ktorá funguje na základe partnerstva. Tesoro Logistics tento majetok získa do roka od uzavretia transakcie a zaplatí za neho asi miliardu dolárov.

BP krátko predtým oznámila, že za 227,5 milióna dolárov predá spoločnosti Eagle Rock Energy Partners dva spracovateľské závody v Texase, a to Sunray a Hemphill.

BP bude rozpredávať majetok, aby získala dosť peňazí na odškodné a úhradu ďalších záväzkov. Tie jej vznikli v súvislosti so spomínanou haváriou plošiny Deepwater Horizon v apríli 2010. Nehoda si vyžiadala 11 ľudských životov a do mora vtedy vytieklo zhruba 800 miliónov litrov ropy. BP mala plošinu prenajatú, bola ale väčšinovým vlastníkom vrtu Macondo, na ktorý bola plošina napojená.

Zdroj: ČTK, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.