Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
7. decembra 2010 Plyn a ropa od Energia.skSITA

BP plánuje predať ropné polia v Severnom mori

Koncern BP oslovil niekoľko britských spoločností s ponukou prevziať vedľajší majetok firmy v Severnom mori. Dôvodom je snaha zabezpečiť dostatok financií pre úhradu škôd, ktoré vznikli po výbuchu ropnej plošiny v Mexickom zálive. V tomto roku už firma predala svoj majetok v celkovej hodnote 21 miliárd amerických dolárov.

Okrem BP uvažuje o predaji majetku v Severnom mori tiež ropný gigant ExxonMobil. Cieľom predaja sú hlavne polia so slabším výkonom. Pre spoločnosť s politikou vysokých dividend sa stávajú čoraz menej atraktívne. ExxonMobil má konkrétne v úmysle predať pole v hodnote dvoch miliárd amerických dolárov.

Počiatok finančných problémov britského koncernu BP možno hľadať 20. apríla 2010. Vtedy prišlo k výbuchu ropnej plošiny Deepwater Horizon v Mexickom zálive. Z poškodeného vrtu Macondo následne začala unikať ropa a firme trvalo celkom 12 týždňov, kým sa jej podarilo únik zastaviť. Ekologická katastrofa, ktorú tento únik spôsobil je zatiaľ najväčšia v celých dejinách USA.

Havária v Mexickom zálive vyjde spoločnosť BP podľa predbežných odhadov na 40 miliárd amerických dolárov. Do konca tohto roku bude musieť predať majetok za 25 ať 30 miliárd amerických dolárov, aby mohla vyplatiť odškodné.

ČTK, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.