Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
BP-Deepwater Horizon
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Ilustračná snímka: Havária ropnej plošiny Deepwater Horizon v Mexickom zálive. Foto: SITA/AP Photo/Gerald Herbert
6. decembra 2011 Plyn a ropa od Energia.skSITA

BP obviňuje americkú firmu zo zničenia dôkazov o minuloročnej katastrofe

Spoločnosť Halliburton poskytuje služby na ťažbu ropy a zemného plynu. Podľa BP firma zničila testy, ktoré ukazovali na nedostatky betónových produktov použitých pre podmorský vrt Macondo ropnej plošiny Deepwater Horizon.

Minuloročná katastrofa bola výsledkom niekoľkých faktorov

Tým hlavným bol podľa vyšetrovateľov prasknutý podmorský vrt Macondo, ktorý BP vlastnila ešte s ďalšími partnermi. Na projekte ale mala zďaleka najväčší podiel, a preto ju označili za hlavného vinníka.

BP však tvrdí, že náklady na likvidáciu škôd majú niesť všetci, a to podľa svojho podielu. Britský koncern preto v apríli podal žalobu na americkú spoločnosť Transocean, ktorá bola majiteľom Deepwater Horizon, a ďalšie firmy. Od Transocean žiada 40 miliárd dolárov. Väčšiu časť peňazí chce BP vysúdiť tiež od dodávateľských spoločností Halliburton a Cameron International.

Výdavky BP narastajú

BP sa tak snaží znížiť svoje náklady na likvidáciu katastrofy. V minulom roku predstavovali mimoriadne výdavky 40,9 miliardy dolárov a od tej doby neustále narastajú.

Začiatkom roka britská BP uzavrela s americkou vládu dohodu, že poskytne jednu miliardu dolárov na prvé projekty, ktoré majú v Mexickom zálive začať s nápravou škôd na verejných zdrojoch z minuloročného úniku ropy.

Ministerstvo spravodlivosti USA vtedy uviedlo, že je to ale len prvý krok k naplneniu záväzkov BP financovať úplnú obnovu pobrežných mokradí a zanesených pláží.

O vine rozhodne súd

Ropná plošina Deepwater Horizon vlani v apríli explodovala a následne sa potopila do mora. BP chce dosiahnuť, aby súd jasne povedal, že poistný ventil zlyhal, a nezabránil teda katastrofe.

Výrobcom poistného ventilu, ktorý sa mal automaticky uzavrieť, keď vrt praskol, bola americká firma Cameron. Spoločnosť Halliburton zase dodala betón, ktorý mal zastaviť únik ropy z postihnutého vrtu. BP v pondelok tvrdil, že tento betón bol „nestabilný“.

Britský koncern v apríli tiež obvinil Halliburton, že zatajoval dôležité informácie, s pomocou ktorých bolo možné katastrofu odvrátiť, alebo aspoň obmedziť jej dôsledky.

Zatiaľ nie je jasné, ako dlho súdny spor medzi BP a jeho niekdajšími partnermi ešte potrvá.

Zdroj: ČTK, energia

Ilustračná snímka: SITA/AP Photo

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.