Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Grónsko
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Flickr.com / _Zinni_ (licencia Creative Commons)
26. augusta 2010 Plyn a ropa od Energia.skTASR

BP nebude hĺbiť prieskumné vrty pri Grónsku

V grónskych vodách ťažobná spoločnosť BP prítomná nebude. Nepožiada o licencie na prieskumné vrty. „Vedeli sme o kole licenčných ponúk,“ vyhlásil hovorca firmy Robert Wine a doplnil: „Zúčastnili sme sa na prvých fázach rokovaní, no potom sme sa rozhodli, že o licenciu nepožiadame.“ Dôvody neuviedol a spojitosť s ropnou katastrofou v Mexickom zálive nekomentoval. 

Podľa grónskeho premiéra Kuupika Kleista však spoločnosť vedela, že reputácia firiem z pohľadu bezpečnosti je pre vládu kľúčová a pri udeľovaní licencií ju do veľkej miery ovplyvní výbuch ropnej plošiny Deepwater Horizon v Mexickom zálive. Tú si prenajímala práve BP.

O Grónsku a jeho vodách sa začalo viac hovoriť v posledných dňoch, keď britská ropná spoločnosť Cairn Energy oznámila, že neďaleko grónskeho pobrežia by sa mohli nachádzať zaujímavé zásoby uhľovodíkov. Firma začala hĺbiť prvý prieskumný vrt približne 175 kilometrov západne od ostrova Disco patriaceho Grónsku. Údajne objavila menšie zásoby zemného plynu. Tie naznačujú „aktívny uhľovodíkový systém“, aj keď konkrétnejšie čísla o možnom objeme ropy alebo zemného plynu nezverejnila.

Premiér Kleist upozornil, že Grónsko sa bude snažiť kráčať v šľapajach Nórska. „Netvrdíme, že riziko [havárie] neexistuje, no snažíme sa o čo najbezpečnejší postup. Príklad si berieme zo skúseností Nórov a uplatňovať budeme aj ich bezpečnostné štandardy, ktoré sa považujú za najprísnejšie na svete,“ dodal.

TASR, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.