Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
10. júna 2015 Plyn a ropa od Energia.skTASR

BP: Globálny dopyt po rope sa vlani zvýšil len o necelé jedno percento

Spotreba v roku 2014 vzrástla menej než o 1 % na 92,1 milióna barelov denne, vyplýva z dnešnej správy BP o globálnom vývoji spotreby energií.

Dopyt v rozvinutých ekonomikách Severnej Ameriky, Európy a Ázie klesá už deväť rokov a aktuálne je o 5 miliónov barelov ropy denne nižší ako v roku 2005. V rovnakom čase však spotreba v krajinách, ktoré nie sú členskými štátmi Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD), stúpla takmer o 12,7 milióna barelov denne, uvádza sa v správe BP.

Za posledných desať rokov všetok nárast ponuky absorbovali krajiny mimo OECD. V rokoch 2013 a 2014 rozvíjajúce sa ekonomiky prvýkrát spotrebovali viac ropy než rozvinuté ekonomiky.

Vlani však pokračujúci pokles spotreby krajín OECD (-475.000 barelov denne) vykompenzoval len relatívne slabý nárast v krajinách mimo OECD (+1,3 milióna barelov denne).

Copyright © TASR 2015

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.