Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
1. decembra 2010 Plyn a ropa od Energia.skTASR

BP chce vyvážať plyn z Azerbajdžanu

Konzorcium na čele s britskou ropnou spoločnosťou BP plánuje postaviť nový plynovod, ktorý by pomohol zvýšiť vývoznú kapacitu Azerbajdžanu do roku 2017 na 24 mld. kubíkov ročne. V súčasnosti krajina vyváža okolo 8 mld. kubických metrov.

„Plánujeme postaviť plynovod s kapacitou 16 md. m3 ročne, ktorý by doplnil súčasnú na úrovni 8 mld. m3,“ povedal prezident firmy BP-Azerbajdžan Rašíd Jevanšir. „Je to nevyhnutné, ak chceme mať dostatočné kapacity na vývoz plynu z ložiska Šah Deníz v čase, keď bude v plnej produkcii,“ doplnil. Výstavba asi 400 km dlhého plynovodu by podľa neho mala stáť okolo 3 mld. dolárov (2,31 mld. eur).

Odhaduje sa, že ložisko Šah Deníz obsahuje okolo 1,2 tis. mld. m3 plynu. Produkcia v rámci 1. fázy sa začala v roku 2006, 2. fáza by sa mala začať v horizonte prelomu rokov 2016 – 2017. „Predpokladám, že maximálnu produkciu 16 mld. m3 ročne dosiahneme zanedlho potom,“ dodal Jevanšir.

Celkové rezervy zemného plynu v Azerbajdžane sa odhadujú na približne 3 až 5 tis. mld. kubíkov, informovala agentúra Reuters.

TASR, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.