Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Evo Morales Bolivia - SITA
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Evo Morales
2. mája 2012 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

Bolívia znárodní súčasť španielskej firmy Red Electrica

„Na počesť celého bolívijského ľudu, ktorý sa snaží obnoviť naše prírodné zdroje a základné služby, znárodňujeme spoločnosť Transportadora de Electriciad. Robíme tak v mene bolívijského ľudu a v jeho prospech,“ povedal Morales, ktorého citujú zahraničné agentúry.

Prezident si k oznámeniu vybral oslavy Prvého mája, ktoré sa ako sviatok práce v latinskoamerických krajinách dodnes veľmi slávia. Pred šiestimi rokmi Morales na Prvého mája podobne oznamoval, že jeho vláda znárodní ropné spoločnosti, ktoré pôsobia na bolívijskom území.

Bolívia pred dvoma rokmi ovládla výrobu elektriny a jej predaj koncovým spotrebiteľom. Zoštátnením prenosovej sústavy sa chystá dokončiť proces, ktorý jej zabezpečí plnú kontrolu nad elektrárenstvom. Morales zatiaľ nepovedal, akým spôsobom jeho krajina španielsku spoločnosť odškodní.

Prezident povedal, že prikázal vojakom, aby prevzali kontrolu na zariadením španielskej firmy. Tá má v TDE podiel okolo 74 %. Po jeho zoštátnení bude mať bolívijská vláda kontrolu nad zhruba 80 % odvetviami výroby a distribúcie elektriny.

Správa o znárodnení TDE prišla vo chvíli, keď sa na burzách v západnej Európe kvôli oslavám Sviatku práce neobchodovalo. Akcie spoločnosti Red Electrica v pondelok v Madride posilnili o 1,1 % na 32,89 EUR. To je v blízkosti ročného minima.

Bolívijský prezident Morales sa spolu s venezuelským prezidentom Hugom Chávezom a prezidentom Ekvádoru Rafaelom Correom snaží v regióne presadiť návrh, aby sa domáce  vlády snažili znova získať kontrolu na energetickými zdrojmi. Južná Amerika patrí k dôležitým vývozcom komodít, ktoré dodáva holavne do mladých trhových ekonomík v Ázii.

Red Electrica je v krátkej dobe už druhou španielskou spoločnosťou, ktorá v Latinskej Amerike prichádza o majetok a investície. V polovici apríla oznámila podobný zámer argentínska prezidentka Cristina Fernándezová, ktorá sa chystá zoštátniť firmu YPF. Tá je najväčšou ropnou spoločnosťou v Argentíne a patrí španielskemu koncernu Repsol.

Argentína nemá v úmysle vyplatiť za podiel v YPF požadovanú cenu a spor takmer s istotou skončí pred medzinárodnými súdmi. Argentína rozhodnutie znárodniť YPF zdôvodňovala nedostatočnými investíciami, ktoré Repsol do YPF vkladal. Rovnakú rétoriku momentálne zvolil aj bolívijský prezident.

ČTK, energia

Foto: SITA/AP Photo/Juan Karita

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.