Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Transpetrol - SITA
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Ilustračná foto: Transpetrol. Foto: (c) SITA / Igor Svítok
2. februára 2012 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Boj štátu s Ilčišinom o Transpetrol neskončil

Niekoľkoročný boj štátu s východoslovenským podnikateľom Ignácom Ilčišinom o 34-percentný podiel spoločnosti Transpetrol stále neskončil. Ako uviedla pre agentúru SITA hovorkyňa ministra hospodárstva Daniela Piršelová, s kauzou 34 % akcií Transpetrolu v súčasnosti priamo súvisí niekoľko desiatok súdnych sporov. Žalovanou stranou v týchto sporoch je viacero štátnych inštitúcií. Samotný rezort hospodárstva je účastníkom v 32 z týchto konaní. „Počas minulého roka rozhodli súdy vo viacerých konaniach súvisiacich s kauzou 34 % akcií Transpetrolu v prospech Slovenskej republiky. Predpokladáme, že pozitívny posun v rozhodovaní súdov bude v tomto roku pokračovať,“ dodala Piršelová.

V poslednom období vyhral štát v spomínanej kauze viacero dôležitých súdnych sporov. „Štát vyhral spor o určenie vlastníctva 100 kusov akcií Transpetrolu a spor o určenie neplatnosti uznesení valného zhromaždenia Transpetrolu. Štát tiež uspel v konaní na ústavnom súde o otázke vedľajšieho účastníctva Transpetrolu v jednom zo súdnych sporov súvisiacich s kauzou. Ústavný súd uviedol, že všeobecné súdy sú oprávnené samostatne rozhodovať o vlastníctve akcií Transpetrolu,“ spresnila Piršelová.

Ministerstvo hospodárstva si nepripúšťa, že by mohlo Slovensko stratiť kontrolu nad minoritným podielom v slovenskom prepravcovi ropy. „Súdne spory týkajúce sa akcií Transpetrolu nijako nepodceňujeme. K dnešnému dňu však neexistuje žiadne také rozhodnutie súdu, ktoré by hodnoverne spochybnilo, že 100-percentným vlastníkom Transpetrolu je Slovenská republika,“ konštatovala Piršelová.

Spor o 34 % akcií Transpetrolu, ktoré si nárokoval Ilčišin, sa začal v máji 1995. Spoločnosti ILaS Vranov nad Topľou ako predávajúci a Slovenka Vranov ako kupujúci uzavreli vtedy zmluvu o budúcej zmluve na predaj nehnuteľnosti. Daňový úrad vo Vranove nad Topľou si však ešte v tom istom roku uplatnil na nehnuteľnosti firmy ILaS záložné právo. Spoločnosť ILaS sa obrátila na Okresný súd vo Vranove nad Topľou s tým, že kvôli postupu daňového úradu nemohla budovu predať, a tak vznikla pohľadávka vo výške 43 mil. vtedajších slovenských korún. Ústredné daňové riaditeľstvo uznalo námietku firmy ILaS, že daňový úrad nepostupoval správne a záložné právo zrušil. ILaS tak žiadal náhradu škody od ministerstva financií, ktoré riadi daňové úrady. Ministerstvo financií pokladalo tento rozsudok za nevykonateľný a pohľadávku neuhradilo.

Okresný súd vo Vranove nad Topľou však dal firme za pravdu. Na základe rozsudku z roku 1997 podala firma návrh na exekúciu. Poverená súdna exekútorka Milada Korimová vybrala na exekúciu 34-percentný podiel Transpetrolu. V roku 1998 postúpila spoločnosť ILaS svoju pohľadávku na vranovskú firmu C.S.I.-CD. V tom istom roku táto firma vyzvala obchodníka s cennými papiermi Classinvest Slovakia na nákup akcií Transpetrolu. Na základe exekučného rozhodnutia obchodník kúpil tieto akcie a previedol ich na účty siedmich právnických a fyzických osôb vedených v Stredisku cenných papierov. Krátko po tom ministerstvo financií koncom roka 1998 dalo príkaz na spätný prevod týchto akcií do vlastníctva štátu.

V roku 2009 Krajský súd v Žiline rozhodol, že 34-percentný balík akcií nikdy nevlastnili podnikatelia okolo Ilčišina, ale stále ich vlastnil štát. Žilinský súd taktiež uznal skupinu podnikateľov za vinných z rôznych trestných činov, pričom samotného Ilčišina odsúdil na deväť rokov väzenia. Ministerstvo hospodárstva vtedy označilo toto súdne rozhodnutie za jedno z najdôležitejších v celej kauze.

Spoločnosť Transpetrol sa zaoberá prepravou ropy a jej skladovaním pre odberateľov a pre Správu štátnych hmotných rezerv. V roku 2002 získala 49-percentný balík akcií Traspetrolu firma Jukos Oil Company za 74 mil. USD. Slovensko si ponechalo majoritný 51-percentný podiel. Koncom marca 2009 slovenská vláda prostredníctvom vtedajšieho ministra hospodárstva Ľubomíra Jahnátka podpísala v Londýne zmluvu s vedením spoločnosti Jukos International UK B.V. o spätnom odkúpení 49 % akcií spoločnosti Transpetrol. Cena za spätné odkúpenie 49 % akcií Transpetrolu predstavovala 240 mil. USD.

Aktualizácia: Štát opäť uspel v kauze Transpetrol

Žalobcovia združení okolo Ignáca Ilčišina neúspešne žiadali, aby súd určil, že Slovenská republika v roku 2002 neplatne predala 931 kusov akcií Transpetrolu spoločnosti Yukos Finance B.V.

Krajský súd v Bratislave v stredu zamietol žalobu siedmich subjektov združených okolo Ignáca Ilčišina o určenie neplatnosti zmluvy o prevode akcií Transpetrolu. Informovalo o tom Ministerstvo hospodárstva SR. Žalobcovia podľa rezortu žiadali, aby súd určil, že Slovenská republika v roku 2002 neplatne predala 931 kusov akcií Transpetrolu spoločnosti Yukos Finance B.V. „Hoci najnovšie rozhodnutie Krajského súdu v Bratislave zatiaľ nie je právoplatné, ide o ďalší úspech štátu v tejto problematickej kauze,“ skonštatovalo ministerstvo hospodárstva.

Zdroj: (c) SITA

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.