Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Japonec - SITA
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: SITA/AP Photo/Gregory Bull
16. marca 2011 Jadrová energia od Energia.skSITA

Boj s jadrovou haváriou v Japonsku sťažuje aj počasie

Nepriaznivé poveternostné podmienky v Japonsku nepomáhajú  odborníkom podieľajúcim sa na odvrátení jadrovej katastrofy v elektrárni Fukušima 21. V noci na dnes v elektrárni znova horelo a kvôli zvýšenej rádioaktivite v areáli sa museli na hodinu evakuovať všetci zostávajúci zamestnanci. K národu dnes v televízii prehovoril aj cisár Akihito.

Najvyššiu prioritu pre technikov vo Fukušime 1 momentálne predstavuje tretí reaktor, u ktorého sa namerali najvyššie hodnoty radiácie. Z reaktora, ktorého vnútorný plášť môže byť poškodený dnes stúpal biely dym, pravdepodobne para. Technici chceli reaktor chladiť vodou z helikoptér, čo sa im kvôli príliš vysokej radiácii nad budovou nepodarilo.

V noci po druhýkrát za 24 hodín vzplanula nádrž s vyhoretým palivom vo štvrtom reaktore. Oheň sa podarilo uhasiť a pracovníci elektrárne sa snažia reaktor chladiť pozemnou cestou – pomocou buldozérov chcú vystavať núdzovú cestu, aby sa po nej hasičské autá k reaktoru mohli dostať. Využiť chcú aj policajné vodné delá.

Technici začali tiež vpúšťať vodu do reaktorov 5 a 6, ktoré zatiaľ nepostihli tak závažné problémy ako štvoricu ostatných reaktorov. Z druhého reaktoru bola vypustená rádioaktívna para, potom sa teplota v reaktore stabilizovala a tlak sa znížil. Palivové tyče v reaktoroch 1 a 2 sú kvôli vysokým teplotám poškodené.

Asi 180 zamestnancom, ktorí sa po znížení rádioaktivity nachádzajú v elektrárni, vraj v súčasnosti nehrozí bezprostredné zdravotné nebezpečenstvo. Japonské úrady zatiaľ neplánujú rozšírenie dvadsaťkilometrovej evakuačnej zóny v okolí elektrárne. Vetry dnes viali predovšetkým zo severozápadu, teda z pevniny nad Tichý oceán.

Situáciu asi pol milióna evakuovaných, ktorí po zemetrasení žijú v provizóriu a asi 80.000 ľudí, ktorí odstraňujú následky tsunami, výrazne skomplikoval sneh a teploty okolo bodu mrazu.

Hrozia vážnejšie dôsledky ako v Černobyle, tvrdí francúzska ministerka

Francúzska ministerka ekológie a udržateľného rozvoja Nathalie Kosciusková-Morizetová dnes na zasadnutí vlády v Paríži varovala že jadrový incident v Japonsku by mohol mať v najhoršom prípade aj väčšie dôsledky než mala katastrofa v Černobyle na Ukrajine v roku 1986, povedal na brífingu hovorca francúzskeho kabinetu a minister rozpočtu Francois Baroin. Odmietol však upresniť o aké informácie sa ministerka opierala.

Zástupca Svetovej zdravotníckej organizácie (WHOI) v Číne dnes ubezpečil verejnosť, že v túto chvíľu neexistujú žiadne dôkazy, že by sa radiácia z postihnutej japonskej elektrárne výrazným spôsobom rozšírila do ďalších krajín. Japonskí susedia napriek tomu preventívne nariadili zvýšené radiačné monitorovanie dodávok tovaru z Japonska.

Červený kríž oznámil, že Tokio je z hľadiska radiácie celkom bezpečné a turisti ho môžu navštevovať bez obáv.

Čína pod vplyvom udalostí v Japonsku pozastavila schvaľovanie nových jadrových elektrární a kontroluje tie zostávajúce. Indonézia plány na výstavbu prvej jadrovej elektrárne do roku 2019 nemení. Turecko je rozhodnuté postaviť s Ruskom svoju prvú jadrovú elektráreň v oblasti Akkuyu aj napriek tomu, že lokalita je povestná seizmickou aktivitou.

Ceny akcií na burze v Tokiu dnes výrazne posilnili a zmazali tak časť vysokých strát. Hlavný index Nikkei 225 posilnil o 488,57 bodu a deň uzavrel vyššie o 5,68 % na hodnote 9093,72 bodu. Najväčšia svetová automobilka Toyota Motor nechá všetkých svojich dvanásť hlavných montážnych závodov v Japonsku zatvorených do 22. marca.

ČTK, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.