Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Energetická efektívnosť
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Autor: Stuart Miles
11. marca 2016 Efektívnosť v energetike od Energia.skSITA

Boj o dotácie na zatepľovanie sa začne o pár dní

Mnohí uchádzači o podporu zatepľovania rodinných domov v súčasnosti finišujú s prípravou požadovaných podkladov. Ako pre náš portál potvrdilo Ministerstvo dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR, s podávaním žiadostí sa začne o 8:00 hod. v stredu (16.marca) na webe zatepluj.sk. Dotácie získa prvých tisíc žiadateľov, ktorí splnia podmienky. „Termín ukončenia podávania žiadostí je naplnením počtu žiadostí, najneskôr však do 12. apríla 2016,“ uviedol hovorca rezortu Martin Kóňa. 

„Kto prv príde, ten prv melie“

Všeobecne sa však očakáva, že stanovený limit sa vyčerpá už počas úvodného dňa. Nasvedčuje tomu aj predbežný záujem ľudí, ktorí sa prihlásili na odber noviniek o dotačnom programe. Ministerstvo dopravy bude mať v nadväznosti na prijatie žiadostí 90 dní, počas ktorých vyhodnotí komplexnosť predložených dokumentov. 

Podrobný manuál pre vyplnenie elektronického formulára nájdete tu.

Podľa Kóňu je ministerstvo dostatočne pripravené  na nápor žiadostí. Technické opatrenia by mali zamedziť aj prípadným podvodom. „Elektronický systém podávania žiadostí má nastavené vnútorné kontrolné mechanizmy a súčasne okrem elektronického zaevidovania žiadostí musí byť žiadosť do 5 pracovných dní doručená ministerstvu v písomnej podobe vrátane požadovaných príloh,“ vysvetlil.

Pozor na podmienky podpory

Štátna dotácia by mohla pokryť až 30 % obstarávacích nákladov na zateplenie. K tomu je však potrebné splniť podmienky programu. Podpora sa vzťahuje na majiteľov domov, ktorými sú fyzické osoby s trvalým pobytom na Slovensku, prípadne inom členskom štáte EÚ a dom využívajú výhradne  za účelom bývania. 

Dotačný program sa vzťahuje výlučne na domy staršie ako 10 rokov. Komplexné zateplenie má zahŕňať obvodové múry, okná, dvere i strechu. Obmedzená je podlahová plocha domu. V prípade jednopodlažnej budovy nesmie prekročiť 150 metrov štvorcových (m2), horný limit pre viacpodlažné budovy je 250 m2.

Maximálna výška dotácie sa stanovila na 6500 eur a skladá sa z troch častí:

Max. €5000 v závislosti od kvality tepelno-izolačných vlastností domu

Max. €1000 podľa toho, koľko tepla sa ušetrí

Max. €500 na refundáciu nákladov, ktoré sú potrebné na vypracovanie  projektovej dokumentácie a energetického certifikátu

Druhá výzva v apríli

Do skupiny oprávnených žiadateľov patrí aj majiteľ rodinného domu, ktorý začal so zatepľovaním domu v minulom roku. Každý uchádzač o dotáciu však doteraz nesmel čerpať žiadny finančný príspevok zo Štátneho fondu rozvoja bývania.

Spustenie druhej výzvy dotačného programu zatepľovania sa očakáva v apríli resp. 2. kvartáli 2015. Ministerstvo na celý program vyčlenilo 30 miliónov eur.

© energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.