Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Miškov rozmýšľa SITA
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Juraj Miškov Foto: SITA/Michal Burza
28. februára 2011 Ostatné od Energia.skSITA

Boj medzi ministerstvom hospodárstva a ÚRSO pokračuje

Boj medzi ministerstvom hospodárstva a Úradom pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) o dosadenie vedenia úradu pokračuje. Rezort hospodárstva totiž po tom, čo Rada ÚRSO navrhla nominantov na predsedu a podpredsedu úradu, navrhuje odobrať Rade pre reguláciu kompetenciu týchto kandidátov navrhovať, ako aj odporučiť ich odvolanie. Vyplýva to z návrhu novely zákona o regulácii v sieťových odvetviach, ktorú vypracovalo ministerstvo hospodárstva. Predsedu a podpredsedu ÚRSO by mal podľa navrhovanej novely menovať parlament na návrh Výboru NR SR pre hospodárstvo, výstavbu a dopravu. Ministerstvo hospodárstva žiada, aby parlament o zmenách v menovaní predstaviteľov ÚRSO rokoval v skrátenom legislatívnom konaní. Regulačná novela by mala byť účinná od 1. júna tohto roka.

Rada pre reguláciu pritom už kandidátov na predsedu a podpredsedu ÚRSO našla. Predsedom ÚRSO sa mal stať od 17. februára tohto roka Dušan Bernáth a jeho podpredsedom Vladimír Čepka. Ako informoval hovorca regulačného úradu Miroslav Lupták, mená obidvoch kandidátov už Rada pre reguláciu, ktorá pôsobí na úrade okrem iného aj ako druhostupňový odvolací orgán, predložila vládnemu kabinetu. Vláda ale o týchto personálnych návrhoch zatiaľ nerokovala a rezort hospodárstva predložil spomínanú vlastnú predstavu obsadzovania vedenia úradu do skráteného legislatívneho konania.

Rezort hospodárstva podľa jeho hovorcu Roberta Mervu návrh novely pripravil ešte predtým, ako sa vedenie regulačnej rady odhodlalo po niekoľkých rokoch nominovať predsedu a podpredsedu ÚRSO. „Týmto legislatívnym návrhom sa snažíme prispieť k postupnej implementácii tretieho energetického liberalizačného balíčka tak, aby sme do budúcnosti vylúčili systémové zlyhania v činnosti regulačného úradu,“ povedal Merva.

Na potrebu implementácie tretieho energetického balíčka sa pritom odvoláva aj Rada pre reguláciu. „Hoci je Rada pre reguláciu presvedčená, že súčasný stav nijako negatívne neovplyvňuje činnosť úradu a výkon regulácie, jeho pokračovanie by mohlo viesť k posilňovaniu pokusov obviňovať ju z úmyselnej nečinnosti, zvlášť s ohľadom na akútnu potrebu implementácie tretieho liberalizačného balíčka do novej legislatívy. Aby nedávala dôvod na podobné názory a dokumentovala svoju snahu o vyriešenie tohto problému, Rada pre reguláciu sa rozhodla akcelerovať proces a predkladá nový návrh na menovanie predsedu úradu,“ uviedol pred dvomi týždňami hovorca úradu Miroslav Lupták.

Neobsadenie pozície šéfa ÚRSO súčasné vedenie ministerstva hospodárstva kritizovalo. Rezortu prekážalo, že šéfovaním úradu bol poverený súčasný predseda Rady pre reguláciu Jozef Holjenčík, pričom ten pôsobí na dvoch stoličkách už takmer štyri roky. Podľa ministerstva tak nebolo zabezpečené nezávislé fungovanie celého regulačného úradu.

Jurčíkov návrh na zmenu štruktúry Rady pre reguláciu nenašiel podporu

Stav v regulačnom úrade sa snažili riešiť už aj poslanci. Regulačný úrad mal mať podľa odmietnutého návrhu poslanca za stranu Sloboda a Solidarita Ľudovíta Jurčíka od apríla novú štruktúru vedenia. Podľa jeho návrhu novely zákona o regulácii v sieťových odvetviach, o ktorom parlament na februárovej schôdzi odmietol ďalej rokovať, mala funkciu predsedu ÚRSO nahradiť trojčlenná Regulačná komisia. „Navrhovanou zmenou zákona sa odstráni štyri roky trvajúce provizórium, kedy predseda Rady pre reguláciu vykonáva pôsobnosť predsedu Úradu pre reguláciu sieťových odvetví a rozhoduje vo veciach cenovej regulácie,“ zdôvodňoval poslanec.

Prezident SR Ivan Gašparovič vymenoval nových členov Rady pre reguláciu v máji roku 2007. Urobil tak po tom, čo parlament počas vládnutia Roberta Fica vo februári 2007 schválil novelu zákona o regulácii v sieťových odvetviach, čím sa skončilo funkčné obdobie vtedajších členov regulačnej rady. Dvaja členovia regulačnej rady sú podľa aktuálneho zákona menovaní na obdobie šiestich rokov, dvaja na štyri a dvaja na dva roky. Šéfom regulačnej rady by mal byť Jozef Holjenčík až do roku 2013.

Zdroj: (c) SITA

Foto: SITA

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.