Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
23. júna 2015 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

BMW Group sa stala celkovým víťazom ceny Medzinárodný motor roka 2015.

Mníchov/Štutgart. Štyri víťazstvá na tohtoročnej cene Medzinárodný motor roka jasne dokazujú schopnosti BMW Group na poli výroby motorov. Dve ocenenia vo svojej kategórii získal agregát BMW i8, ktorý bol tiež vyhlásený za celkového víťaza. Ďalšiu cenu do zbierky pridal motor BMW M3 a BMW M4.

Pohonná jednotka BMW i8 bola ocenená za svoj trojvalcový benzínový motor BMW TwinPower Turbo a zároveň získala cenu za najlepší „nový motor“. Kombinácia elektrického a benzínového motora jej zabezpečila aj celkové víťazstvo. Kategórii motorov s objemom 2,5 až 3,0 litra dominoval šesťvalcový radový benzínový motor M TwinPower Turbo, poháňajúci BMW M3 a M4.

Štvornásobný úspech BMW Group na cene Medzinárodný motor roka 2015 je ďalším dôkazom potenciálu technologického balíka Efficient Dynamics, vďaka ktorému sa od roku 2007 neustále zvyšuje radosť z jazdy a znižuje spotreba a emisií.

Súťaž Medzinárodný motor roka bola založená v roku 1999 a odvtedy si modely BMW odniesli 66 celkových titulov a víťazstiev v jednotlivých kategóriách. Rozhodcovská komisia, ktorú tohto roku tvorilo 65 motoristických žurnalistov z 31 krajín, vyberá najlepšie motory v rozličných kategóriách. Víťazi si prevzali ocenenia 17. júna 2015 počas výstavy Engine Expo v Štutgarte.

 

Trojvalcový spaľovací motor BMW i8 poháňajúci zadné kolesá dokáže vyvinúť až 170 kW/231 k. Elektromotor s výkonom 96 kW/131 k čerpá energiu z lítium-iónovej batérie dobíjateľnej z bežnej elektrickej zásuvky a prenáša hnaciu silu na prednú nápravu. Tento jedinečný hybridný plug-in systém, vyvinutý a vyrobený BMW Group, umožňuje pri testovacom cykle EÚ dojazd až 37 kilometrov (23 míľ) a maximálnu rýchlosť 120 km/h (75 míľ/h) len s použitím elektrického pohonu. K tomu sa pridáva pocit priľnutia k vozovke zabezpečený pohonom všetkých štyroch kolies, mocné zrýchlenie a dynamická distribúcia pohonu v ostro vyberaných zákrutách. Silnejšia jednotka poháňa zadné kolesá a využíva zrýchlenie elektromotora hybridného systému na zabezpečenie povestnej radosti z jazdy BMW, pričom zároveň ponúka špičkovú účinnosť. Zrýchlenie z 0 na 100 m/h (62 míľ/h) trvá len 4,4 sekundy, no kombinovaná spotreba paliva – počítaná podľa testovacieho cyklu EÚ pre hybridné plug-in vozidlá – predstavuje 2,1 litra na 100 kilometrov (približne 135 mpg imp) plus 11,9 kWh elektriny. Emisie CO2 dosahujú hodnotu 49 gramov na kilometer.

Šesťvalcový radový M TwinPower Turbo motor vozidiel BMW M3 a BMW M4 má na turbomotor veľmi vysoké otáčky, čo mu dodáva lineárne uplatnenie výkonu v rámci širokého rozpätia rýchlosti aj špecifický zvuk. Technológia M TwinPower Turbo zaručuje vynikajúci krútiaci moment pri veľkom rozsahu otáčok. Ďalším charakteristickým znakom motora je jeho výnimočná výkonnosť.

Zdroj: BMW Group Slovensko

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.