Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
bloomberg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Flickr.com/ basheertome (licencia Creative Commons)
5. augusta 2010 Ostatné od Energia.skSITA

Bloomberg: Vlády financujú najmä fosílny sektor

V roku 2009 sektor obnoviteľných zdrojov energie (OZE) a biopalív získal dotácie vo výške približne 45 mld. dolárov, konštatuje štúdia Bloomberg. Na druhej strane zo štatistík Medzinárodnej energetickej agentúry (IEA) vyplýva, že v priebehu roku 2008 vlády podporili fosílny sektor finančným balíkom 557 mld. dolárov. Do OZE sa tak podľa Bloobmerg investovalo približne 12-krát menej  ako do fosílnych zdrojov.

Podľa Michaela Liebreicha výkonného riaditeľa Bloomberg New Energy Finance, „jednou z príčin, prečo sektor čistých technológií dostáva menej dotácií, je domnienka hlavných investorov, že obnoviteľná energia môže fungovať iba s pomocou priamej štátnej podpory”. V roku 2010 by sa však mala medzera medzi obnoviteľnými a fosílnymi zdrojmi výrazne znížiť, predpokladá.

Podľa odhadov Bloomberg-u, vlády tento rok vyčlenia na OZE približne 188 mld. dolárov.

Na čo však štúdia londýnskej finančnej spoločnosti nemyslela, je porovnanie finančnej dotácie na jednotku vyrobenej energie. V takom prípade by totiž podpora pre OZE bola výrazne vyššia ako pre fosílne palivá.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.