Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Libyjska zena s vlajkou-SITA
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Líbyjská žena nesie líbyjskú rebelskú vlajku (ilustračný záber). Foto: SITA/AP Photo/Petros Karadjias
26. augusta 2011 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Bloomberg: Obnova ťažby ropy v Líbyi nebude jednoduchá

Vláda líbyjského diktátora Muammara Kaddáfího sa po viac ako šesť mesiacoch bojov končí, stabilizácia krajiny si však bude vyžadovať oveľa dlhší čas, píše Stanley Reed v aktuálnom vydaní týždenníka Bloomberg Businessweek. Infraštruktúra celej krajiny, vrátane energetických sietí, je v troskách. Povstalci plánujú nastoliť demokraciu, no otázkou zostáva ako, keďže krajina nemá žiadnu politickú stranu a dokonca ani ústavu.

Ťažba ropy bude stagnovať

Dianie v Líbyi súvisí aj s ropou. Krajina má vo svojich ložiskách 47 mld. barelov, čo predstavuje 3,4 % z celkových svetových zásob. Za bežných okolností tvoria ropa a zemný plyn 95 % vývozu a 80 % štátnych príjmov, pripomína Bloomberg. Občianska vojna však spôsobila, že krajina dnes exportuje 60 tis. barelov denne. Len pre porovnanie, v minulom roku sa denná produkcia šplhala k 1,6 mil. barelom.

Niektoré ropné spoločnosti už teraz prejavili záujem o podiel na trhu s ropou. Ich budúcnosť však závisí od schopnosti nových predstaviteľov štátu obnoviť poriadok v krajine. Budúca vláda by mala v tomto smere spolupracovať s ropnými spoločnosťami, myslí si Edward Djerejian, riaditeľ Inštitútu pre verejnú politiku na Univerzite v Hustone a bývalý veľvyslanec USA v Sýrii.

Skúsenosti z iných krajín napovedajú, že Líbya sa nebude môcť považovať za ropnú veľmoc ešte niekoľko dlhých rokov. Napríklad Iránu sa po revolúcii v roku 1979 podarilo úplne obnoviť produkciu až po troch desaťročiach. „Hoci Líbya nie je takýmto extrémnym príkladom, určite to nebude také jednoduché,“ uviedol Peter Hutton, analytik RBC Capital Markets v Londýne. Druhým príkladom je Irak, kde od zvrhnutia Saddáma Husajna uplynulo už takmer desaťročie, no krajina nemá dodnes ani len príslušnú legislatívu pre rozvoj ropného sektora.

Podľa analytikov potrvá zhruba rok, než sa produkcia ropy v krajine dostane na minimálne 1 milión barelov denne a približne dva roky, než sa dostane na predvojnovú úroveň. To ovplyvní aj situáciu na trhoch s čiernym zlatom.

Kedy prídu prví investori?

Ako prvá avizovala návrat na líbyjské ropné polia talianska spoločnosť Eni. Pre jej návrat, ale i návrat ďalších firiem bude nevyhnutná stabilná situácia a bezpečné prostredie. 

Odborníci upozorňujú, že akákoľvek zmena vo vláde môže viesť k prehodnoteniu podmienok a vstupu firiem na líbyjský trh. Vzhľadom na to, že úpravy v existujúcich zmluvách by viedli  k vlne súdnych sporov a pomalému výkonu ťažby, je v záujme povstalcov ako aj ropných spoločností, aby sa všetci spoločne dohodli a začali znova „od nuly“. Existujúce zmluvy chráni medzinárodné právo.

Eni má dobré vyhliadky usadiť sa na trhu najmä pre podporu povstalcov počas bojov. Ostatné spoločnosti ako Occidental Petroleum, ConocoPhillipa, Hess, ExxonMobil a BP zatiaľ len vyčkávajú a sledujú, ako sa nakoniec vyvinie politická situácia.

Krajinu čaká náročná obnova infraštruktúry

Vedúci prieskumu a ťažby spoločnosti Eni, Claudio Descalzi, odhaduje, že obnovenie produkcie ropy si bude vyžadovať minimálne rok. Najjednoduchšia bude renovácia moderných ropných polí v oblasti Murzuk a Pelagia na západe krajiny. Obnova ostatných by mala byť náročnejšia. Analytik Ross Cassidy tvrdí, že za ideálnych podmienok môže Líbya technicky produkovať 3 mil. barelov denne, a to v horizonte do konca desaťročia. „Ropa tam je, no treba vytvoriť vhodné podmienky pre jej ťažbu,“ cituje jeho slová Bloomberg.

To, v čo dúfajú ropné spoločnosti, je motivujúco nastavený daňový režim a výhody ako kompenzáciu za riziká geologických prieskumov. Bindr Thusu (University College London), ktorý predstaviteľom líbyjského ropného priemyslu radí už dlho, navrhuje rozdelenie prímov v pomere 70 ku 30 v prospech novej vlády. Pre porovnanie, za Kaddáfiho éry sa príjmy rozdeľovali pomerom 90 ku 10 v prospech režimu, uzatvára Bloomberg.

Text: (c) energia

Ilustračné foto: (c) SITA/AP Photo

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.