Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Teplaren
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Flickr.com/ Eflon (licencia Creative Commons)
25. novembra 2011 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Blíži sa termín stanovenia cien energií pre domácnosti

Domácnosti by sa mali onedlho dozvedieť ceny energií na budúci rok. „Úrad intenzívne pracuje na všetkých cenových konaniach, aby ich stihol uzavrieť v lehote a vydať cenové rozhodnutia,“ uviedol hovorca Úradu pre reguláciu sieťových odvetví Miroslav Lupták. V decembri by už mali domácnosti vedieť, koľko finančných prostriedkov si musia v budúcom roku vyčleniť na energie.

Lupták však upozornil, že dodržanie termínov nezávisí len od nich,“ale aj od regulovaných subjektov, od kvality predkladaných návrhov a flexibilnosti reagovať na požiadavky úradu v prípade potreby zdôvodnenia údajov, doplnenia podkladov alebo vysvetlenia postupov.“

Problémom by tak mohli byť napríklad ceny zemného plynu. Regulačný úrad totiž zastavil v tomto prípade cenové konanie a požiadal Slovenský plynárenský priemysel o dodanie ďalších dokumentov.

Regulačný úrad podľa Luptáka chce stihnúť do konca tohto roka aj schválenie budúcoročných cien tepla. „Robí sa pre to všetko,“ uviedol. V ostatných rokoch sa stalo, že teplárňam schvaľoval regulátor ceny až v prvých mesiacoch nového roka. Teplári totiž podávali cenové návrhy neskôr. Dôvodom bolo, že nevedeli, akú cenu plynu si majú zakomponovať do vzorca. Tá je totiž tiež regulovaná,“ vysvetli.

Regulátor zatiaľ nechce konkretizovať, na akej úrovni by mali byť budúcoročné ceny energií pre domácnosti. „Cenové konanie práve prebieha a vyjadrovať sa budeme až k vydaným rozhodnutiam,“ konštatoval Lupták.

Podľa šéfa regulačného úradu Jozefa Holjenčíka sa však výrazný pohyb v cenách energií neočakáva. Výraznejšie by mali vzrásť len ceny vodného a stočného.

Zdroj: SITA, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.