Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
island
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Flickr.com/ Ben Husmann (licencia Creative Commons)
10. januára 2011 Obnoviteľné zdroje OZE od Energia.skSITA

Björk: Spevom proti privatizácii geotermálnej energie na Islande

V islandskej metropole Reykjavík sa v sobotu uskutočnil spevácky maratón v karaoke. Organizátorom bola ikona islandského umenia Björk, ktorá tak protestovala proti predaju islandskej geotermálnej spoločnosti HS Orka kanadskému koncernu Magma Energy. Strata vlastníckej kontroly nad HS Orka by podľa nej vážne ohrozila národné záujmy krajiny.

„Chceme národu prepožičať hlas, šancu znova získať energetické zdroje tým, že si ich vyspieva späť,“ uviedla najznámejšia islandská osobnosť k udalosti, ktorá sa konala pod názvom Hlas pre ľud.

Spevácky festival sa uskutočnil túto sobotu (8.1.). Občanov Islandu mal motivovať k podpisu petície, na základe ktorej by sa uskutočnilo referendum o zrušení kontroverzného predaja islandskej energetickej spoločnosti. Už deň pred tým však Björk zaspievala populárnu islandskú pieseň s komikom Ómarom Ragnarssonom a starostom Reykjavíku Jónem Gnarrom.

Ako prišlo k odpredaju HS Orka?

Domáca vláda podpísala dohodu s kanadskou spoločnosťou v roku 2010. Island sa v tom čase nachádzal v hlbokej hospodárskej kríze. Vlastníctvo domácich energetických podnikov kapitálom zo zahraničia vyvolalo celospoločenskú diskusiu.

Privatizáciu verejných prírodných zdrojov do krajín mimo Európsky hospodársky priestor zakazuje špeciálny islandský zákon. Kanadská Magma ich obišla tým, že vytvorila holdingovú spoločnosť vo Švédsku.

Akvizíciou firmy HS Orka získa koncern Magma nielen tretiu najväčšiu energetickú spoločnosť v krajine, ale tiež právo využívať tamojšie geotermálne energetické polia po dobu 65 rokov s možnosťou predĺženia až na 130 rokov. HS Orka vyrába zhruba desatinu elektrickej energie na Islande, ktorá pochádza z geotermálnych zdrojov.

Petíciu doteraz podpísalo 28.000 ľudí. Björk dúfa, že vďaka jej protestným akciám stúpne počet signatárov na 35.000. Išlo by vraj o počet, ktorý by islandské úrady mohli už len ťažko ignorovať.

ČTK, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.