Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Kukurica - biomasa
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Kukuričné pole (biomasa) - ilustračná foto. Zdroj: Flickr.com / snake.eyes (licencia Creative Commons)
9. júla 2012 Obnoviteľné zdroje OZE od Energia.skTASR

Bioplynovú stanicu v Choňkovciach plánujú doplniť o novú sušičku

Výstavba spomínanej bioplynovej stanice si vyžiadala približne 2,7 milióna eur, pričom 50 % nákladov financovali cez získanú eurodotáciu, informoval predseda PD Choňkovce Ján Petro.

V bioplynovej stanici sa premiešava kukuričná siláž s kejdou – kvapalným hnojom spod ošípaných a hovädzieho dobytka, ako aj klasickým maštaľným hnojom. Vytvorená hmota sa následne dáva do fermentačnej nádrže.

„Napokon z toho vzniká plyn, ktorý sa spaľuje v agregátoch a tie potom vyrábajú elektrickú energiu,“ objasnil Petro s tým, že vyprodukovanú elektrinu následne predávajú do distribučnej siete.

Predseda PD dodal, že svoj alternatívny zdroj energie chcú v tomto roku doplniť o ďalšie zariadenie. „Pripravujeme projekt na využitie tepla. Plánujeme vybudovať sušičku, v ktorej by sa mal sušiť digestát z bioplynovej stanice, výpalky, ale aj vypestovaná lucerna pre našu živočíšnu výrobu či drevoštiepka pre vykurovanie.“

„Náš projekt by mohol začať fungovať ešte v tomto roku,“ poznamenal s tým, že ide o investíciu na úrovni približne 400.000 eur. Vynaložené financie by sa mali družstvu vrátiť približne do štyroch rokov, myslí si Petro. „V prípade bioplynovej stanice rátame s návratnosťou približne v horizonte siedmich rokov,“ poznamenal.

Kombinácia bioplynovej stanice a spomínanej sušičky je podľa Petrových slov pravdepodobne prvým projektom svojho druhu na Slovensku. „V Českej republike to už funguje približne na štyroch miestach,“ podotkol predseda PD Choňkovce s tým, že pri financovaní nového projektového zámeru plánujú využiť okrem vlastných prostriedkov dotačné, prípadne úverové zdroje.

Zdroj: TASR

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.