Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Rastlinne oleje - SITA
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Ilustračná foto: Rastlinné kuchynské oleje. Foto: (c) SITA / Michal Svítok.
12. apríla 2011 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Bionafta sa bude vyrábať z použitého kuchynského oleja

Na Slovensku sa napriek existujúcemu potenciálu nedostatočne zhodnocuje použitý kuchynský olej, ktorý sa dá využiť na výrobu bionafty. Pilotný projekt spoločností Slovnaft a RestOil chce obyvateľom Slovenska vytvoriť podmienky, aby mohli použitý olej z kuchyne odovzdať na vybraných čerpacích staniciach. Na odbornej konferencii „Recyklácia odpadov 2011“ o tom informoval Michal Šingliar zo spoločnosti Slovnaft.

Zber použitého kuchynského oleja má podľa Šingliara na Slovensku veľký potenciál. Použitá surovina sa bežne vylieva do kanalizácií, znečisťujú  sa ňou stoky a potrubia. „Priemerný dospelý obyvateľ vyprodukuje 5 kilogramov použitého kuchynského oleja za rok,“ informoval vo svojom príspevku.

Ako ďalej uviedol, brzdou v tomto smere sú najmä legislatívne medzery a v neposlednom rade aj nedostatok environmetálneho povedomia u obyvateľov. 

Technológia výroby bionafty zo zmesných olejov (čerstvých alebo použitých) sa nijako nelíši od štandardnej výroby, doplnil Šingliar. Dôraz však treba brať na kontrolu kvality vstupnej suroviny tak, aby výsledná bionafta spĺňala náročné legislatívne požiadavky.

Vzhľadom k rozdielnej kvalite olejov je preto filtrácia, ktorou sa komodita upraví na štandardnú kvalitu, náročným procesom v závislosti od miery jeho znehodnotenia. Po odstránení tuhých nečistôt je možné olej spracovať alebo pridať do čerstvých olejov vhodných na spracovanie na biodiesiel.

Šingliar zároveň dodal, že recyklácia použitých olejov z domácností je finančne výhodná. „Zvládnutie technológie výroby bionafty z použitých kuchynských olejov umožňuje efektívne využitie tejto relatívne lacnej suroviny.“

Od konca mája 2011 bude možné odovzdať použitý kuchynský olej na vybraných čerpacích staniciach Slovnaft. Cieľom je zvýšiť povedomie ľudí o možnosti ekologickej recyklácie použitých rastlinných olejov, uviedol v rozhovore pre portál energia Peter Cmar zo spoločnosti Rest Oil. „Začíname 21. mája na čerpacej stanici Bajkalská v Bratislave a tento pilotný projekt pobeží 12 týždňov,“ uzavrel.

Príspevok Michala Šingliara (Slovnaft) odznel 8.4. 2011 na konferencii „Recyklácia odpadov 2011“, ktorá sa konala v piatok 8.4.2011 v Bratislave. Organizátorom je Slovenská spoločnosť pre tribológiu a tribotechniku v spolupráci s Ministerstvom životného prostredia SR a Kongres management s.r.o.. Portál „energia“ bol mediálnym partnerom.

Ilustračné foto: SITA

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.